verstrekking van kleeding en uitrusting voor al deze groepen van personen en de uitzonderingen daarop, vrij uitgebreid moeten zijn? En al deze bepalingen samen te vatten ineen geheel, de stof systematisch en oordeelkundig te rangschikken, iedere zin, ja ieder woord te overwegen of het niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar is en of de van hoogerhand op gedrongen zuinigheid in alle opzichten betracht is, dat, mijne lezers, is zeer, zeer moeilijk. Er was wat nieuws onder de zon, schreef ik, en juist dat werd niet begrepen en nog wordt het naar mijne meening niet goed toegepast. Het doel van dit schrijven is, hierop te wijzen en eene naar mijne meening juiste lezing te geven van de bedoeling van de bepalingen, vervat in het tarief 24. Eene bedoeling, die mij niet bekend kan zijn uit stukken, die bij het samenstellen van het tarief hebben gediend, maar eene bedoeling, die ik lees uit de bepalingen van het tarief, zooals het hier voor mij ligt. Vangen wij aan met eene verklaring van een en ander in vergelijking met het oude tarief 24. In de eerste plaats trekt de aandacht de nieuw ingevoerde verdeeling der militairen in categorieën ten opzichte van de te verstrekken artikelen en den drachttijd daarvan. Deze wijziging van het oude tarief acht ik een rationeele. De militairen toch van de verschillende wapens en diensten verrichten zoodanige verschillende werkzaamheden, dat niet alleen de uitrusting van allen niet gelijk kan zijn, maar dat ook hetzelfde artikel bij den een niet aan de zelfde slijtage onderhevig is, als bij den ander. Met deze omstandigheid houdt het tarief thans en terecht rekening. Ook zien wij het den man in een jaar aankomende bij het bestaande tarief over de verschillende verstrekkingsdatums voor zooveel mogelijk gelijkelijk verdeeld, en dit is naar mijne meening eene gelukkige verandering. Bij het nalezen der in paragraaf 2 van het tarief vermelde arti kelen, zouden wellicht enkele veranderingen wenschelijk zijn. Zoo lezen wij onder de artikelen, welke eens of meermalen per jaar als vernieuwing verstrekt worden, witte hemden, waarvan aan Europeanen 3 als 1ste uitrusting worden verstrekt 232 INDSICH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 248