en welke artikel 2 malen per jaar wordt vernieuwd. Dit artikel wordt in de praktijk bijna nooit gebruikt, omdat het hemd, bij den dienst doornat geworden, op het lichaam plakt en dan bij de bewegingen hinderlijk is. Velen maken er ka baja's van, anderen zetten het in geld om, om dit op een of andere, dikwijls minder goede wijze te besteden. Daarom dit artikel uit het tarief te schrappen. (Nader vernam ik, dat proeven zijn genomen om ter vervanging van het hemd borstrokken te verstrekken. Omtrent het resultaat dezer proeven is mij niets bekend). Verder ontmoeten wij onder het zelfde hoofd ligmatjes, die zoowel aan Europeanen als aan Inlanders worden verstrekt. De Inlanders gebruiken het artikel, waarvoor het bestemd is. De Europeanen niet. Het wordt als een soort sprei op het bed gelegd en bij overplaatsing tot verpakking van de bagage gebruikt. Dit is niet het doel van de verstrekking en daar om zou het ligmatje voor Europeanen ook kunnen vervallen. (In oorlogstijd het ligmatje te verstrekken, daar de Euro peaan het dan noodig heeft). Het artikel sarongs wordt alleen aan Inlanders verstrekt, doch wordt, evenmin als het ligmatje voor Europeanen, aan gewend voor het doel, waarvoor het bestemd is. Daarom zou ook dit artikel wellicht kunnen vervallen. Onder de artikelen, welke om de 3 jaren als vernieuwing worden verstrekt, ontmoeten wij de attila. Of de attila het 3 jaren zal uithouden, moet de praktijk nog uitwijzen. Omtrent de verder genoemde ariikelen wordt vermeend, dat zij noodig zijn voor eene behoorlijke uitrusting van den soldaat. Deze artikelen moeten echter aangewend worden voor het doel, waarvoor zij bestemd zijn. En dit meen ik hier te moeten neerschrijven, omdat het mij bekend is, dat dit met sommige artikelen veelal niet gebeurt. Zoo draagt een Europeaan zelden een onderbroek. Komt de soldaat van zijn dienst terug, dan trekt hij veelal deser gen pantalon over de doornat getranspireerde blauwe pan talon aan, die hij daartoe tot aan de knie oprolt en gaat zoo uit. (Vooral bij Inlanders is dit. gebruikelijk. Maar waarom aan Inlanders ook geen onderbroek verstrekt?) Dit moet INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 233

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 249