overeenkomende met de basisschaal der graphische voorstelling op de bovenzijde van het richtvlak. Is de kijker nu op het doel gericht, dan vindt men den gezochten afstand onmiddellijk bij die verdeeling der liniaal welke de grootte van de basis op dat oogenblik aangeeft. Deze liniaal is n. 1. niet anders dan de loodlijn KL in fig. 18. Bedraagt de basislengte b.v. 65 M., dan behoort daarbij een afstand van 1000 M. (fig. 19.) Tot het meten van den afstand AC (fig. 11) wordt dus de afstandsmeter in B opgesteld, den afstand AB gemeten, den hoek CAB in A gemeten en naar B overgebracht. In B wordt op A gericht, het geheel vastgezet en een wijzerstreep geplaatst op de uit A meegedeelde hoekaflezing. Is de afstand AB 90 M. en lezen we bij de lijn 90 van den binnen- cylinder het getal 75 af, dan is dit de afstand BA'. Nadat het bovenstel op zijn plaats is vastgezet, wordt een rondsel gedraaid, totdat de kijker op het doel gericht is en leest men in B onmiddellijk met de liniaal bij streep 75 den gezochten afstand af. Teneinde de gemeten afstand te kunnen doen overeenstem men met den artilleristischen afstand is liniaal Q (fig. 19) een weinig uit haar loodrechten stand verplaatsbaar. Hoewel de constructie zoodanig is dat alle aflezingen vlug en van één standpunt achter het instrument kunnen geschie den, blijft het basismeten en het overbrengen van den hoek een bezwaar voor veldgebruik gedurende het gewoel van den krijg, doch daar het voor de artillerie in vele gevallen nood zakelijk is reeds vóór de openiDg van het vuur verschillende afstanden te doen opnemen, ten einde op het gewenschte oogen blik onmiddellijk uitwerkingsvuur te kunnen openen en weg lating of bekorting van het inschieten steeds gewenscht is, zoo is dit nadeel voor artillerie en mitrailleurs minder groot dan voor de infanterie. D, flistandsmeters met uerticale basis. Eene verticale basis wordt uitsluitend gebezigd bij het be palen van afstanden van uit steile kusten. Ligt het punt van waarneming A op een afstand h boven de zeeoppervlakte, dan 12 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 24