nadeelig voor het lichaam zijn en ringworm, zoo niet erger (b.v. schurft) in de hand werken. De sokken zouden steeds aan de voeten moeten zijn, wanneer schoenen worden gedra gen, (in dien zin de hygiënische wenken te veranderen). Instede van het hemd zou aan Europeanen iets anders zijn te verstrekken, b. v. een flanel of ander dun hemdje (niet van de zelfde stof, als waarvan het tegenwoordige hemd ver vaardigd is) voorzien van korte mouwen. De Inlanders zou den ook zoo iets dergelijks moeten ontvangen. Nog een ding zou wenschelijk zijn, n.l. het voeren der mouwen van de sergen jas. De serge voelt op het bloote lichaam onaangenaam aan, veroorzaakt jeuk, zoodat de sol daat gaat krabben. Kleine wondjes ontstaan allicht en daal de nagels van onze fuseliers in den regel niet proper zijn, kunnen de wondjes besmet worden, waardoor allerlei huid ziekten kunnen ontstaan. Het dragen van buitenmodel uniform is nu toegestaan. Wanneer de sergen uniformen echter beter werden gemaakt en de noodige moeite werd besteed om aan die kleedingstuk- ken de zoogenaamde „zakvorm" te ontnemen (al zou het artikel dan iets duurder worden) dan zou de modelkleeding gaarne door den soldaat gedragen worden. Het aanschaffen van buitenmodel uniform werkt geknoei met geld bij de compagnie in de hand. Onderofficieren zouden netter gekleed moeten zijn dan sol daten. Daarom alle onderofficieren kleeding op maat en van een fijner soort serge, (zooals dit onderscheid in kleeding bij het Hollandsche leger bestaat). De overige veranderingen van het oude tarief zijn niet zoo opvallend als de reeds genoemde iDdeeling in de tabellen, doch bij bestudeering van niet minder belang. Hier alle veranderingen, die het nieuwe tarief met zich bracht te bespreken, zou het verslag te lang maken. Daar om blijf ik bij de hoofdzaken. Zoo staat in paragraaf 6(1) van het nieuwe tarief, dat inste de van de aankomende artikelen ongeveer tot het bedrag dei- geldswaarde van de voorwerpen, waarop aanspraak bestaat, andere in de prijslijst der mil. adm. voorkomende artikelen 234 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 250