(equipementstukken, versierselen, aardewerk, glaswerk, lepels, vorken, messen, enz.) kunnen worden verstrekt. Deze bepaling (geheel nieuw) lijkt mij eene groote verbetering, want daardoor is de comp. comm. in staat voor een belangrijk deel tegemoet te komen aan het „euvel" aan ons stelsel van kledingver strekking verbonden, het euvel n.l., dat bij het aangeven van de aankomende artikelen slechts rekening kan worden gehou den met de gemiddelde behoefte en er dus niet op kan wor den gelet, dat de een ten opzichte van een bepaald artikel meer sleetsch is dan de ander, terwijl bij een ander artikel juist het omgekeerde zich voordoet. Eigenlijk heeft dus de C. Ct. thans op eiken vernieuwingsdatum voor iederen man de beschikking gekregen over eene zekere som gelds, welke hij op de meest doeltreffende en oordeelkundige wijze ten hehoeve van de vernieuwing in de bijzondere behoefte van kleeding van elk individu kan aanwenden. Hierdoor treedt de opname in paragraaf 2 van het tarief van b.v. 1/2 onderbroek, 1/5 paar schoenen enz. in een heel ander licht, dan bedilzucht en gebrekkig inzicht daarop meer malen hebben doen schijnen. Ook is nog te wijzen op de bepaling in (5) vorenaangehaal- de paragraaf 6. Vroeger „moest" den man die daarvoor in de termen viel, 3/4 der geldswaarde van de niet ontvangen goederen worden uitbetaald. Wij weten allen, hoe met dat geld werd omge sprongen, hoeveel ongeregeldheden en straffen van deze uit- keeringen het gevolg waren, zonder dat men bij consciencieuse naleving der voorschriften bij machte was aan dit alles paal en perk te stellen; men had eenvoudig te doen met een recht, den man bij het tarief toegekend. Thans is dit geheel anders. Ook het nieuwe tarief hand haaft weliswaar in sommige gevallen de uitkeeringen van geldswaarde van niet ontvangen kleeding een niet te ont beren prikkel om den man tot zuinigheid op zijn kleeding te nopen maar geeft den C. Ct. tevens het recht om over die gelden op andere wijze, ten behoeve van den rechthebbende, te beschikken Hierdoor wordt het mogelijk, voor den man ook noodza- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 235 I. M. T. 1911. 1fi

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 251