Aan de ondergeteekenden zijn, hetzij uit reeds uitgevoerde toestelletjes, hetzij uit nog slechts meer of minder voltooide ontwerpen, drie stelsels bekend, waarin deze gedachte is verwezenlijkt: le. toestellen met vasten hoek; 2e. veranderlijken hoek; 3e. zonder hoek. 1) Ad, le. Ten gevolge van de werking der zwaartekracht wordt öf een slinger, of een balansvormige hefboom, öf een kogel op een vlak in een bepaalden stand gehouden, die onafhankelijk is van de helling waaronder het geweer is geplaatst. Zoodra die helling grooter is dan de hoek welke voor het toestel is vastge steld, wordt op de eene of andere wijze belet den trekkernok om laag te brengen, terwijl onder alle hellingen kleiner dan die hoek de trekkernok öf wel door de schutter omlaag kan worden ge bracht, öf wel door de werking van het toestel zelf omlaag gaat. Tot deze soort behooren o. a. de toestellen Otter en Wieser welke gesteld zijn op 3° a 4°. Alle aan de commissie meer nauwkeurig bekende toestellen van buitenlandsche uitvinding zijn o. a. beschreven in het opstel„Appareils destinés a limiter l'angle du tir des fusils" op blz. 337 e. v. van Deel 62 der Revue d' Artillerie. Voor wat de haar ambtshalve bekende toestellen van Neder- landsche uitvinders betreft, meent de commissie, ook voorzoover haar door de uitvinders opgelegde geheimhouding niet daartoe dwingt, goed te doeD, slechts dat met name te noemen, dat reeds in een publiek geschrift is behandeld. Is nu b. v. het toestel Otter" vervaardigd voor 3° dan kan met het Nederlandsche geweer m. 95 op vlakterrein niet ver der worden geschoten dan 1400 m.; maar al is de vijand op 100 m. dan nog worden alléén schoten onder hoeken grooter dan 3° tegengegaan, d. w. z. dat op die afstanden fouten van 3° worden toegelaten. De toestellen van de 1ste soort gesteld op 3 of meer graden kunnen derhalve, hieronder te vermelden bezwaren voorloopig wegdenkende, alléén eenigen dienst bewijzen op de grootere INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 239 1) Onder deze rubriek is door de commissie mijne vinding gerangschikt. J. J. R.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 255