middelbare afstanden en kleinste groote afstanden, maar juist dan zijn ze het minst noodig, omdat o. m. Ie. de natuurlijke schootshoek dan den vereischten schootshoek nadert, 2e. de geestelijke en lichamelijke storingen, wier nadeelige gevolgen bestreden moeten worden, op de groote afstanden kleiner zijn dan op de kleine afstanden. De waarde van op 3 of meer graden gestelde toestellen is dus zeer gering te noemen, terwijl zij wellicht bij den troep den indruk zouden kunnen vestigen, dat het kwaad verhol pen was en de deugdelijke opleiding in den juist-snellen aan slag van minder waarde zou zijn geworden. Stelt men deze toestellen op een veel kleiner hoek, b. v. op dat is voor D 600 m., dan verkrijgen ze theoretisch groote waarde; maar als in de practijk de vijand op dien afstand is gekomen zal de zenuwoverspanning wel zóó groot zijn geworden, dat door een groot deel der schutters verzuimd wordt de toestellen tijdig in te schakelen. Men bedenke hierbij dat reeds nu ernstig getwijfeld wordt aan het stellen der vizieren op de kortere afstanden. Naarmate men den hoek laat naderen tot 3 a 4° wordt het toestelletje overbodiger en naarmate men den hoek laat naderen tot 0° nadert de kans op het inschakelen eveneens tot 0. Nu zou men kunnen zeggen, dat de schutters die de toestelletjes niet inschakelen dan toch niet slechter zullen schieten dan die welke geweren zonder deze toestelletjes hebben, en dat de enkelen die ze wel inschakelen, in elk geval meer schoten in het doel zullen brengen dan zonder die toestelletjes het geval zou zijn, zoodat het aanbrengen van drgl. toestelletjes, mits heel goedkoop, wel kans op winst, maar geen kans op nadeel zou opleveren. Dit is echter on juist en wel om de volgende redenen: le. ook hier komt her bezwaar te voorschijn, dat de troep, geloovend in prachtige technische hulpmiddelen, de deugdelijke opleiding van minder waarde gaat achten; 2e. den schutters, die een goeden of tamelijken aanslag- snel verrichten of den afdrukvinger vlug tegen den trekker drukken en deze vlugge handelingen zijn zeer natuurlijk bij den schutter wordt belet om het schot af te geven 240 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 256