anders dan door een loslaten van en weder hernieuwd drukken tegen den trekker, op welke eenigszins beredeneerde hande ling toch niet te veel gebouwd zal mogen worden. Dit gebrek is een onmiddellijk gevolg van de traagheid der slingers, ba lansen of kogels, die eerst tot rust moeten komen, voor ze goed kunnen werken 3e. door het inschakelen van de toestellen veranderen de foute aanslagen zelf niet, noch wordt de schutter erdoor tot een aanslagbeweging gedwongen, zoodat dus in den regel het eenige gevolg zal zijn, dat het schot niet afgaat. Werd hierdoor de patroon bespaard, men zou ook hier voorloopig van winst kunnen spreken, maar men mag gerust aannemen, dat op het gevechtsveld door die schutters, waar voor de toestelletjes zijn uitgedacht en om dezen gaat het na het drukken op den trekker, al of niet door een schot gevolgd, den loop zullen openen en sluiten en de pa troon zullen wegwerpen. Kon nu worden volstaan met den schutter te leeren, na een mislukten aanslag (hieronder ook te verstaan b. v. een van de heup afschieten) met het geweer een zwaai naar omlaag te maken onder het blijven drukken op den trekker, men zou de schoten kunnen doen afgaan onder den max. mogelijken schootshoek. Edoch dit is niet het geval, daar de trekker eerst moet worden losgelaten en daar na opnieuw achteruitgebracht, wil het schot afgaan. Dit echter is al te veel gevergd van de bedoelde schutters, ge steld al, dat men in vredestijd tot een drgl. uiterste in de op leiding zou willen overgaan. Toestellen waarbij het geweer automatisch moet afgaan, als het niet onder een ongeoorloofde helling staat, eischen geen overlegde handeling met den afdrukvinger, maar de daarvan voorziene geweren zouden zulke gevaarlijke wapens voor de eigen partij worden, dat reeds uit dien hoofde dit soort buiten beschouwing kan blijven, althans de daarvan bekende modellen. Kon men de toestellen zóó inrichten, dat na een mislukten aanslag en daarop gevolgde omlaagbrenging van de kolf de loop niet kon geopend worden, het wegwerpen van niet gebruikte pa tronen zou worden belet. Maar eerstens heeft nog niemand zoo'n uitvinding gedaan en tweedens zouden dergelijke ge- INDISCH MILITIAR TIJDSCHRIFT 241

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 257