weren meer kans geven op een groot wantrouwen bij den troep en dus in spannende oogenblikken op een paniek, dan op raakschieten. Het is niet aan te nemen, dat de schutters, waarvoor de toe stellen bestemd zijn, door het weigeren van het geweer tot kalmte en tot inzicht hunner fouten zouden worden gebracht. Bij zenuwachtige menschen werkt immers het mislukken van handelingen juist meestal in de nadeelige richting. Men ban van deze toestellen gerust zeggen, dat zij, die ze noodig hebben, ze niet kunnen gebruiken en dat zij, die ze kunnen gebruiken, ze niet noodig heben. Ad. 2e. De toestellen van de 2e. soort berusten op het- zefde beginsel als die der le. soort, maar bij deze kan het geweer niet afgaan indien het onder een grooteren of een kleineren hoek wordt gehouden dan overeenkomt met den hoek, waarop voor ieder afzondelijk geval door den schutter het toestel b. v. met behulp van een wijzer is gesteld. Tot deze soort behooren de toestellen Meunier en Borreil. Deze toestellen hebben boven die der le. soort het theoretisch voordeel, dat zij voor eiken vereischten schootshoek kunnen worden gebruiktoverigens gaan niet alleen alle ongunstige beschouwingen over die der le. soort ook voor hen op, maar zij bezitten daarenboven nog eenige bijzondere nadeelen en komen enkele nadeelen van die der le. soort bij hen vergroot voor. De toestellen der le. soort kunnen zeer eenvoudig zijn, die der 2e. soort eischen een bepaald nauwkeurig mechanisme, dus eene samenstelling die voor oorlogswapen te gevoelig is. Stelt men de eischen van nauwkeurigheid gering, dan kan het mechanisme vereenvoudigd worden, maai' dan naderen ze die der le. soort. De toestellen der 2e. soort moeten voor eiken afstand door de schutters worden gesteld, dus voor hen die de veel een voudiger aanslagbeweging niet goed of tamelijk kunnen uit voeren. Reeds nu twijfelt men terecht aan het stellen der vizieren door die schutters; met dien twijfel dient zeker rekening te worden gehouden bij het beoordeelen dezer toestellen, waar- 242 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 258