len de le. soort, d.w.z. dat ze theoretisch volmaakter en practisch nog onbruikbaarder zijn dan die der le. soort. Ad. 3e. De toestellen van de 3e. soort berusten op een geheel ander beginsel. Tot nu toe is er, voorzoover de commissie bekend, slechts éen drgl. toestelletje bedacht, n.l. door den len luitenant J. J. Hiel (beleefd wordt verwezen naar diens vlugschrift, de juist-snelle aanslag In de kolfplaat is een knop aangebracht, die bij het in den schouder plaatsen wordt ingedrukt, waardoor het doordrukken van den trekker eerst mogelijk wordt. De uitvinder stelt zich uitsluitend voor te beletten dat schoten worden afgegeven uit geweren, die niet eens aan den schouder worden gebracht. Een in- of uitschakelen van het toestel is dus niet noodig, zoodat geen beroep wordt gedaan op overleg van den schutter. Dit toestel gelijkt uit den aard der zaak het meest op die der le. soort, het geeft echter nimmer eenige zekerheid, op welken afstand dan ook, dat het geweer niet wordt afgeschoten onder een te groote hel ling. Hiertegenover staat echter, dat het ook niet de na- deelen heeft van de toestellen der le. soort onder le. en 2e. op blz. 240. Het onder 3e. genoemde bezwaar blijft echter bestaan. Men kan van dit toestelaannemende dat het op zich zelf practisch bruikbaar zal zijnverwachten, dat het in vredes tijd niet nadeelig zal werken op den drang naar een goede be oefening van den juist-snellen aanslag. De mogelijkheid, dat door een dergelijk toestel krachtig bij den soldaat kan worden aangestuurd op het doen voelen van de nood zakelijkheid, dat minstens de kolf in den schouder moet gebracht wordenis niet uitgesloten. De commissie heeft dit toestel noch in natura, noch in teekening gezien, zoodat zij elk oordeel daaromtrent dient op te schorten. Afgescheiden van de eigenlijke bedoeling van de onderwer- pelijke toestellen, worden door de uitvinders of beoordeelaars nog op de navolgende voordeelen gewezen. 244 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT Uitgever: A. Mulder Nijmegen. J. J. R.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 260