le. Het nachtelijk vuur verkrijgt grootere beteekenis. Dit voordeel zou in hoofdzaak alleen gelden voor de toestel len van de 2e. soort, omdat die regelbaar zijn op de kleine afstanden, waarop in nachtelijke ondernemingen hoogstens gevuurd zal worden. Men zou voor zoo'n onderneming dan alle toestellen op standvizier moeten instellen. Wellicht dat de toestellen der 3e. soort in dit opzicht ook eenig voordeel kunnen opleveren door te beletten dat bij al te afwijkende hellingen, b. v. onder het loopen, wordt ge schoten. De toestellen der le. soort zouden voor dit doel alleen bruikbaar zijn, indien ze voor zeer kleine hoeken ontworpen waren. 2e. Het loopend schieten wordt mogelijk. Dit wellicht zeer twijfelachtige voordeel zou alleen met die van de 2e. soort kunnen worden verkregen; die van de 3e. soort beletten het juist geheel, terwijl loopende vurende uit geweren met toestellen van de le. soort wellicht steeds geschoten zou worden onder den grootst mogelijken hoek. 3e. Daar de geweren niet kunnen afgaan onder hellingen grooter dan 3° tot 5°, dat is dus b. v. in de draaghouding, kan men dadelijk na een vuur een sprong maken, zonder eerst vooraf door een vuurpauze voor palvleugelomlegging de aandacht op dien sprong te vestigen of gevaar op te le veren voor de aanvoerders. Dit voordeel is aanwezig bij de meest hiervoren genoemde toestellen, in de eerste plaats bij die der 2e. en die der 3e. soort. 4e. Om dezelfde reden als onder 3e. genoemd is het gela den geweer in viedestijd bijna altijd als ongevaarlijk te be schouwen, ook zonder palvleugelomlegging. Dit geeft naar de meening van de ondergeteekenden onge wettigd vertrouwen en dus vergroot gevaar. 5e. Bij het onderwijs worden de leerlingen voortdurend van zelf gewezen op het niet maken van te groote schoots- hoeken. Wil een toestel van de 2e. soort eventueel, voor dit opleidings- doel bruikbaar zijn, dan mag het wel zeer nauwkeurig kun- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 245

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 261