nen wordeD gesteld, want bij de opleiding zijn kleine afwij kingen, die in oorlogstijd niet mede tellen als fouten, reeds niet toe te laten, daar zij de inspannende poging van de leerlingen, om bij de opleiding bij iederen aanslag het hoogste te bereiken, zouden doen verslappen. De mogelijkheid dat nog eens een drgl. toestel als opleidings middel bruikbaar wordt samengesteld is wellicht niet geheel uitgesloten. 6e. Het schieten van achter dekkingen, zonder dat de schuttels meer dan de handen en bovenarmen behoeven bloot te geven, wordt mogelijk. Dit voordeel geldt alleen voor de toestellen der 2e. soort; die der le. soort zouden vermoedelijk veelal worden afgescho ten onder den grootst mogelijken hoek. Technisch is een drgl. gebruik wellicht mogelijk met de toestellen der 2e. soort; of een dergelijk gebruik uit een tac tisch oogpunt aanbeveling verdient, is zeker aan twijfel onderhevig. 7e. De schietopleiding zou eenvoudiger of beperkter kun nen worden. Dat de commissie deze verwachting niet deelt, blijkt uit her voorafgaande wellicht voldoende. Zij is daarentegen van meening, dat zoolang door de uitvin ders nog een beroep moet worden gedaan op de schietoplei ding, alles, wat de opleiding van den man ook maar eenigszins op den achtergrond zou kunnen brengen, beslist als een na deel moet worden beschouwd. Hoewel de commissie het zeer begrijpelijk acht, dat-door en kelen, die wellicht niet bekend zijn met de technische uit voering van het gronddenkbeeld, alle hoop gericht is op het doen aanbrengen van een drgl. toestelletje in ons geweer, zoo heeft zij, na bestudeering van enkele toestelletjes, de over tuiging gekregen, dat tot het op heden niet gelukt is een vol doend bruikbaar toestelletje te vervaardigen. Op grond harer overtuigingen bestaat op dit oogenblik bij haar ernstige twijfel of dit wel ooit het geval zal kunnen zijn, al kan dan ook niet a priori de onmogelijkheid worden vastge steld. 246 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 262