le. Als ik spreek van inschieten met één stuk (c. q. één sectie) bedoel ik niet corrigeeren voor de afwijking van het schot met het le. stuk gedaan en dan gaan vuren met het 2e, maar steeds blijven vuren met een en hetzelfde stuk, zoo als ook het Hollandsche reglement B. A. in punt 426, en het Duitsche Sch. V. f. d. Fa. in punt 77 aangeven. 2e. Welke doelen zullen zich in oorlogstijd <ds regel aan ons voordoen? Gelegenheidsdoelen. Infanterie in tirailleurline. Artillerie achter dekking of masker. Tegen gelegenheidsdoelen kan m. i. niet ingeschoten worden, moet direct het uitwerkingsvuur beginnen, wil de batterij eenig succes verwachten. En is voor de waarneming tegen den kam eener dekking, heuvelrug, tegen den kampongrand en tegen eene tir. linie in den regel één schot niet voldoende, al staat de B. C. buiten de batterij? De rug en de kampongrand moeten al abnormaal smal zijn voor onze terreinen, wanneer dit niet het geval is. 3e. Zal de vijandelijke Artillerie in den veldoorlog zich wel aan ons voordoen als kleine zwarte puntjes of streepjes, zooals Batoe Djadjar ons leert Zeer zeker zullen zich gevallen kunnen voordoen dat het inschieten met alle stukken beslist de voorkeur verdient, maar m. i. zal dit meer uitzondering dan regel zijn. We moe ten ook niet vergeten, dat bij eene goede voorbereiding van de bewakingsstelling ook z. m. vooraf inschieten op enkele markante punten behoort, en dit c. q. met één stuk moet geschieden, als tactische eisch om niet de opstellingsplaats van de geheele batterij aan mogelijke verkenners te verraden f1). Is het dan niet beter om beide methodes in de voorschriften op te nemen, en op het inschieten met één inschietvuurmond den nadruk te leggen en aan het initiatief van den B. C. over te laten de andere methode te volgen als de omstandi- heden daartoe dwingen Wat verder het uitwerkingsvuur betreft 249 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT (1) Vergelijk „Reglement de manoeuvre de l'Artillerie de Campagne" 1903 blz. 118 Le tir sur hausse unique convient....

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 265