baar nut, als gevechts- en verkenningspatrouilles in front, rug en flanken, om een eventueelen terugtochtsweg te verzekeren of noodige plaatsverandering tijdig mogelijk te maken. Men vatte echter deze beveiliging door cavalerie ook al weer niet te eng op, want in het algemeen behoeft natuur lijk de cavalerie zich niet voortdurend angstvallig geheel ge bonden te achten door die wielrijders. Het behoeven geen linker en rechter doorzoekingspatrouilles te worden, die zich niet anders dan op bepaalden afstand en hoogte van de wiel rijders kunnen bewegen. Veel meer beveiligt hier hetruiter- wapen door verkenning van marquante puntenslechts hier en daar doorzoekt zij bepaalde terrein voor werpen. Bovendien maakt het een groot verschil of reeds aanraking met den vijand is verkregen, of wel dat deze nog moet ge zocht worden. Het spreekt immers vanzelf dat een wielrijders strijders afdeeling zich geenszins van iedere veiligheidsmaat regel ontslagen kan achten, als cavalerie haar hierin te hulp komt. Beiden werken zij daartoe mee, maar het ruiterwapen neemt er 't leeuwenaandeel van. Is b. v. noodig dat onder weg een belangrijk terreinvoorwerp nader doorzocht wordt, dan zullen de wielrijders tijdelijk als gewone infanterie, dus te voet, moeten optreden. De haar vergezellende cavalerie maakt dan van dit gedwongen oponthoud gebruik om alvast voor waarts 't terrein te verkennende wielrijders sluiten daarna weer snel op. Op den eersten manoeuverdag (10 Sept. '07), beschreven in vorengenoemd fransch tijdschrift, gelukte het b. v. een com pagnie strijders, dank zij de tijdige berichten van de haar beveiligende cavalerie, een volmaakt geslaagde verrassing uit te voeren, door in een kwartier uur tijds zich 3,5 K. M. te verplaatsen en onverwacht met een honderdtal geweren op een, te voren door hare cavalerie ontdekte zwakke plaats in 's vijands opstelling, te verschijnen. Deze snelle verplaatsing was voor haar slechts mogelijk, door de zekerheid dat zij niet zelf verrast kon wordenhare beweging kon nu geheel onbe lemmerd plaats vinden! „Elle résulte de la vitesse, qu'elle peut réaliser dans une zone sure". Op den lien Sept.'07 zien INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 253

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 269