tot op 1' nauwkeurig gemeten en de afstand in de bijbe- hoorende tabellen opgezocht. Aangezien eene fout van 1' in de aflezing op 2000 M. reeds eene schattingsfout van 90 M., op 3000 M. van 200 M. oplevert, blijkt hieruit, dat het noodzakelijk is, dat aan boord over nauwkeuriger hulpinstru menten beschikt kan worden. E. Afstandsmeters mei lange basis. Dei gelijke instrumenten, welke uitsluitend toepassing vinden bij verdediging van kusten of van uitgebreide voorbereide stellingen, dienen in den regel tot het bepalen van de basis- hoeken in den driehoek, die bij voorwaartsche insnijding op het doel ontstaat. Door middel van eene berekening of door eene mechanische constructie wordt de afstand afgeleid. Hiervoor is noodig, dat de gemeten hoek van het eene sta tion (fig. 22) wordt overgebracht op het andere. Electrisch kan dit wel gelijkvormig geschieden, doch tot heden wordt aan eene telefonische overbrenging de voorkeur geschonken, omdat het dan gemakkelijker is de samenwerking der waar nemers te verzekeren. Voornamelijk bij het aanpeilen van een vijandelijk schip, dat van uit beide basisuiteinden verschil lend wordt gezien, is het s:ms moeilijk om overeenstemming te verkrijgen omtrent het aan te peilen punt. In den Russisch Japanschen oorlog werd bij de verdediging van Port Arthur gebruik gemaakt van den télémètre Kholodovskii p, die evenals de meeste in gebruik zijnde afstandsmeters voor kustverdediging op hetzelfde beginsel berust. Aan de topografische afstanden heeft men echter onvol doende, want de kosten van een projectiel zijn te hoog om niet de grootste zekerheid van de uitwerking van het schot te eischen op de in den regel zich bewegende doelen. Daarom moet de beweging van het doel automatisch afleesbaar zijn, terwijl invloeden der atmosfeer, toestanden van het kruit en andere toevallige fouten als onzuiverheid van richten enz. zooveel mogelijk geëlimineerd dienen te -worden. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 15 I) Revue d' artillerie 1905 - 06 blz. 5.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 27