13. Overdekt steenen wachthuis met schietkokers, van waar alles, wat zich op het pad vóór de 1ste poort bevond, kan worden neergeschoten, lé. Wachthuis op het meest Westelijke punt van Baroepoe. 15. Wachthuis op het hoogste punt van Baroepoe, waar ook een lilla opgesteld was, die de projectielen vaD de onge- sprongen en opgegraven granaten van de 3.7 c.M. op tjot E. afvuurde, steeds onder groote hilariteit van de bezetting. Deze lilla sprong echter uit elkaar, en werd later in brok ken ingeleverd. 16. Het zeer zwaar met bamboestoelen versterkte Noorder front. 17. De welvoorziene padischuren van Baroepoe, 's nachts werd de padi uit de schuren gehaald en den heelen dag waren de vrouwen bezig met padi stampen. De pogingen tot het in brand schieten dezer schuren faalden steeds. In het kort is hier uiteengezet, hoe vindingrijk de verde diging van Baroepoe was voorbereid. Het zwakke punt ech ter was en bleef de watervoorziening. Gewoonlijk werd het water gehaald in groote bamboeko kers uit de aangegeven waterbronnen op fig. 1. Zoodra de belegering begon, kon zulks over dag niet meer geschieden, 's nachts aanvankelijk wel, totdat ons deze plek ken bekend waren en hinderlagen bij die bronnen geplaatst werden. Door het steken van lange uitgeholde bamboe's in de hel ling, werden van deze bronnen het water, dat in vrij groote straal uit de bamboe's liep, afgetapt, ook bij bivak D werd op die manier het water opgevangen. In Baroepoe bevond zich wel is waar een kleine bron, doch deze had voor de groote bezetting onvoldoende waterdebiet. Maatregelen werden getroffen om het regenwater op te vangen, terwijl 's nachts aan karbouwentouwen enkele perso nen naar beneden gingen, om de bamboekokers uit de kali's te vullen - een korte ruk was het sein de touwen met de gevulde bamboekokers op te halen. Was een voldoend aantal bamboekokers op die manier naar boven geheschen, dan wer den de waterhalers zelf opgetrokken. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 269

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 285