De laatste poging om de schuren in brand te schieten werd aangewend, zoodra de springmiddelen waren aangekomen. Op tjot E werd een zoogenaamde Piron fougas aangebracht met een spiegel van pakkistenhout, waarboven een zwaren steen geplaatst werd. Aan dezen steen was door middel van netwerk een touw bevestigd, ter lengte van 300 M. en 0.04 M. dik, geheel met petroleum en springgelatine ingesmeerd. Het doel was den steen met het brandende touw over de padischuren heen te schieten en deze zoodoende in brand te steken. Het touw werd vóór de fougas regelmatig opgeschoten, zoodat het zich gemakkelijk kon ontwikkelen en met het andere einde aan piketten op tjot E. bevestigd. De te bezigen buskruitlading in gram wordt berekend vol gens de formule L ij3 X P X S X 0.4. P gezamenlijk gewicht steen, spiegel en touw. S afstand fougas tot punt, dat men bereiken wil. De coëf ficiënt 0.4 wordt genomen, als de spiegel niet ingekast is. Bij de eerste ontsteking vloog de steen met een afgeknapt eind touw honderden M. over Baroepoe heen om aan den an deren kant in de sawah terecht te komen; de buskruitlading was blijkbaar te groot. Een tweede poging gelukte beter, doch het touw knapte weer door. Verdere pogingen werden gestaakt, omdat de ontploffin gen der ladingen, de stellingen op tjot E. zeer belangrijk vernielden. Einde September kwamen, behalve de nieuwe colonne com mandant, majoor Schütt, met den gouverneur van Celebes mede: de kapitein der genie F. Clignett, en een detachement genie soldaten. De geniechef vatte het plan op, 's nachts langs den stei- len Baroepoe wand een gedeeltelijk open gang bovenwaarts te graven, een tiental Meters beneden den bovenkant een mijngang naar het midden van Baroepoe aan te leggen om daar een geweldig groote mijnlading aan te brengen. De aanvalstroepen zouden zich gereed houden om direct na de explosie door den gang bovenwaarts in Baroepoe te stormen INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 273

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 289