Bij de thans in Rusland in gebruik gestelde afstandsmeters de la Launitz wordt rekening gehouden met de verbrandings snelheid van het kruit en de atmospherische invloeden, die empirisch worden bepaald. Bij zich bewegende doelen wordt met behulp van een chronometer de beweging van het doel gedurende b. v.30' nagegaan ten behoeve van een schot, dat 30" later, dus om de minuut, wordt afgegeven, nadat de wij zers tijdig overeenkomstig de waargenomen koersverandering zijn verplaatst. De afstandsmeter van Barr en Stroud wordt hierbij als hulpafstandsmeter gebruikt. Omtrent den afstandsmeter van den Italiaanschen majoor Braccialini x), een instrument dat ten behoeve der kustver dediging in Italië, Japan en Argentinië worde gebruikt, zij nog het volgende vermeld. Noemt men in fig. 23 het doel X, de plaats der batterij B, dan wordt het eigenlijk hoekmeetinstrument opgesteld in A en eene tafel met draaibaren kijker in C. Gedurende de be weging van X is men in station A bekend met den afstand BX 5 en ABX Men kan dus in A de veranderin gen van en voortdurend gadeslaan en automatisch zoo danig op wijzerplaten in B overbrengen, dat ieder stukscom mandant op elk oogenblik achter zijn stuk de bijbehoorende lading, elevatie en afwijking kan aflezen. Het hoofdinstrument bestaat uit 3 deelen, die om afzon derlijke verticale assen, waarvan de middelste onverplaats baar is, kunnen draaien. Aan de bovenste as wordt bij den aanvang der meting eene excentriciteit gegeven van ab AB, aan de onderste eene van ac AC. De 3 verticale assen vormen dus in horizontale projectie een driehoek abc oo ABC. De optische as van den kijker met zoekers staat loodrecht op de hoofdas van het instrument, terwijl het onderstel zoodanig in electrische verbinding staat met station C, dat eene om zijne as draaibare alhidade even wijdig blijft met den stand van den kijker in C. In Duitschland wordt de camera lucida toegepast bij de verdediging der havens en riviermondingen, niet alleen teneinde 16 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 50000 50000 (1) Kriegstechn. Zeitsehr. 1900 blz. 469 en 1901 blz. 367.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 28