Opperbestuur en het Legercommando den Chef van den Mi litair Geneeskundigen Dienst inbegrepen waarvan de laatste wijziging van bovenaangehaalde Algemeene Order, bekend ge maakt bij Algemeene Order 1910 No: 37, een uitvloeisel was. Alle officieren van gezondheid, waaronder de gewestelijke en plaatselijke dienstchefs in de eerste plaats, moeten samen werken om hen, die recht hebben op kostelooze hulp in ■deze elke genees-, heel- en verloskundige behandeling te ver schaffen die plaatselijk gegeven kan worden. De dienstregeling der specialisten moet met dezen eisch re kening houden, terwijl de instrumenten-verzameling en de voorraad geneesmiddelen op zoodanige wijze moeten zijn saamgesteld, dat in billijkheid gezegd mag worden, dat zij re kening hebben gehouden met den vooruitgang der medische en pharmaceutische wetenschappen. Ik zeg „in billijkheid omdat ook op dit gebied voor overdrijving gewaakt moet worden. Men mag van het gouvernement niet vergen, dat het bij alle hospitalen uitgebreide instrumentaria oplegt, die daar jaren lang ongebruikt blijven, omdat er niemand is, die er mee kan werken. De aandacht van den Chef van den Militair Geneeskundigen Dienst blijft hierop voortdurend gevestigd Omtrent het laatste gedeelte van het schrijven van Kapitein A. B. kan ik kort zijn. De meeste specialisten onder de officieren van gezondheid hebben hun bedrevenheid in hun speciaal vak verkregen dank zij hun militaire patiënten. De vruchten van hun speciaal streven plukken zij reeds in hun particuliere praktijk en het is naar veler meening vooral het verlangen naar het onderste uit de kan, wanneer deze specia listen, eenmaal op de hoogte van hun vak, die militaire patiën ten, waarvan wat te halen is, ook nog willen laten betalen. Het is dan ook de taak van de militair geneeskundige chefs om er met alle mogelijke middelen voor te zorgen, dat de militaire arts zijn militaire patiënten niet achterstelt bij .zijn particuliere. In werkelijkheid gebeurt dit in Indië gelukkig hoogst zelden. Uit bovenstaande regelen moge blijken, dat de bestaande 278 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 294