„Bafaljonsgeschut in de toekomst". Door Bernatsky, Maj. v/d Gen. Staf te Budapest. Vervolg van blz. 78.) Affuitconstructie. Het ontwerpgeschutals Infanteriegeschut par excellence zal bestemd zijn om met de voorwaarts gaande Infan terie zooveel mogelijk gelijken tred te houden. Dit schijnt echter nauwelijks anders uitvoerbaar dan middels het vooruitbrengen van het geschut door de achter het beschermende schild gedekte bedienings- manschappen. Hieruit volgt de noodzakelijkheid van eene radaffuit. De affuit moet verder het stuk absolute stilstand, volle standvastig heid en hierbij gelijktijdig een breed schootsveld evenals ten slotte ook gemakkelijke bediening verzekeren Daarmee is de noodzakelijkheid bewezen voor een (korten) kanonterugloop en eene splitsing in boven- en onderaffuit. Al deze constructiedetails moeten echter ook weer zoo eenvoudig mogelijk worden gemaakt. Her, remmen van het kanon bij den terugloop zou pneumatisch, in vereeniging met den weerstand die de voorhaal- veer biedt, te verkrijgen zijn. De pneumatische rem zouzooals later nog nader aan te geven gelijktijdig ook voor de loopafkoeliug in aanmerking komen. Riehttoestel en vizierinrichting moeten eenerzijds in het Infanterie- gevecht groote bewegingsvrijheid aan het kanon in horizontale richting, anderzijds bij het beschieten van ballons - ook de grootst mogelijke elevaties toestaan. Schilden. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat met de invoering van het voorgestelde geschuttv'pe al spoedig in de andere legers ook dergelijke wapens met gelijke opdrachten zullen opduiken. In het gevecht zullen zich nu deze kanonnen als eikaars wederkeerige gevaarlijkste tegenpartij beschouwen. Dit zou tot den eisch kunnen leiden de be doelde kanonnen zóó sterk te bepantseren, dat zij de werking van hare gelijksoortige tegenpartij gerust kunnen trotseeren. Zulk een eisch zal zien echter nauwelijks laten verwerkelijken. Het pantserprojectiel, dat op 3000 M. nog 10 mi doorboort, zou, zooniet reeds op 2000 M, toch beslist op 1000 M. een 20 mM. dik schild doorboren. Met dergelijke pantserdiktes komt men echter tot gewichten, die niet te vereenigen zijn met de te vorderen beweegbaarheid van het stuk. Men is dus gedwongen, zich betreffende het schild op een ander standpunt te plaatsen. Het schild moet eenvoudig een betrouw bare beschutting verleenen tegen geweerkogels en granaatkartets vulkogels, daarbij rekening houdende met de verhoogde uitwerking, die deze in de toekomst zullen hebben. Zooals reeds vroeger nader

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 296