INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 281 besproken, is niet te verwachten, dat aan deze projecti elen een grooter doorboringsvermogen kan worden verleend dan circa 8 10 m.M. op de kleine afstanden. Het ontwerpgeschut moet dus van een 8 lOmM. dik schild worden voorzien. Ook deze schilddikte heeft reeds een aanmerkelijk gewicht tengevolge Daar het soortelijk gewicht van staal 8 bedraagt, heeft dus 1 d. M2 beschermingsoppervlak bij 10 m.M. dikte, een gewicht van 0,8 KG, bij 8 mil. dikte een gewicht van 0,64 KG. Een schild van 1,2 M. hoogte en 1 M. breedte zou dus bij 10 m.M. dikte 97 Kg., bij 8 m.M. dikte toch nog 77 KG. wegen. Zou een schild van bovengenoemde afmetingen nog juist voldoende blijken om de uit 3 man bestaande geschutbediening niet alleen slechts gedurende de verrichtingen bij het vureude stuk, maar ook bij ver plaatsing van het 6tuk tegen frontaal vuur te beschermen, zoo moet juist bij bet bedoelde Infanteriekanon op eene, al is het ook slechts primitieve dekking tegen flankeerend vuur worden aangedrongen. Dit zou echter door het construeeren der raderen als plantserraderen zonder moeite en zonder merkbare gewichtsvermeerdering zijn te bewerkstelligen, waarbij men met eene dikte der beschermende rad schijven van circa 5 m.M. zou kunnen volstaan, daar het enfileer- vuur als regel wel uit eene schuine richting zal zijn te verwachten. Loopaf koeling. Afgezien van de vroegere twijfelachtigheid der wa- terafkueling met een watermautel (het moeilijke verkrijgen van water, het door stoomvorming verraden van de opstollingsplaats enz.) zou ook de technische oplossing van dit stelsel bij eene kanonlengte van 1,5 M. met moeilijkheden gepaard gaan en het stuk bovendien zwaar maken. Daarom zal men niet mogen afzien van de voordeelen van het stel sel der afkoeling middels de buitenlucht. Dit laatste zal echter bij een eenigszins levendig vuur geen voldoend zeker resultaat waarbor gen, reden waarom men dus ook is gedwongen naar eene noodig wordende krachtige loopafkoeling van binnen uit te zien. Dit zou kunnen plaats hebben met behulp van eene voldoende lang aanhoudende luchtstroom door de ziel Wanneer men de pneumatische reminrichting als eenvoudige lucht pomp met een daarmede verbonden reservoir voor de samengeperste lucht en eene daarbij behoorende leiding door het kanon maakt, bo vendien ook nog maatregelen treft, opdat de samengeperste lucht naar behoefte ook met water, zoo mogelijk in fijn verdeelden toestand, ver zadigd in de ziel wordt geleid, dan heeft men de noodige aanwijzingen voor de binnenste afkoelinricbting verkregen. Onmiddellijk na het afgeven van elk scbot moet langs automatischen weg een luchtstroom door de ziel worden geperst. Hoewel het koelef- fect door de geringe calorische warmte der lucht oogenschijnlijk een minimale is, zal de werkzaamheid van deze binnenste luchtafkoeling minder een gevolg zijn van eene werkelijke afvoering van de warmte der wanden der ziel, dan wel veel meer daarin zijn te zoeken, dat de warme gassen direct na het schot snel worden verwijderd, waardoor de verhitting der loop toch zeker wordt vertraagd. Deze binnenste luchtafkoeling, in vereeniging met de buitenste, die

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 297