Sdiijnmitrailleurs Door het ündische teger. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 288 In verband met het houden van eene oefening op de kaart, vond ik dezer dagen aanleiding het mitrailleurvraagstuk eens nader onder de oogen te zien. Uit de verschillende, in den laatsten tijd verschenen artikelen, die over dit onderwerp handelen, bleek mij dat de mitrailleurs als een onmisbaar wapen in den modernen veldoorlog wordt beschouwd en dat elk leger zijn vuur en gevechtskracht aanmerkelijk kan verhoo- gen, door mitrailleurs in zijne organisatie op te nemen. Dat deze aan gelegenheid reeds geruimen tijd de aandacht van ons legerbestuur op zich had gevestigd was bekend en daarom deed het mij genoegen uit de verhandeling van den len Luitenant der Artillerie F. L. H. Dessau- vagie „Mitrailleurs in den veldoorlog" te vernemen, dat tot de invoe ring van mitrailleurs in het Indische Leger besloten is. In verband nu met deze voornemens van ons legerbestuur wenschte ik de aandacht te vestigen op de zoogenaamde schijnmitrailleurs d z. toestellen van ijzer en hout wier vorm en gewicht in hoofdzaak met een mitrailleur van een of ander systeem overeen komen en die een hamer inrichting bezitten waarmede het eigenaardige geluid van mitrailleur vuur bedriegelijk nagebootst kan worden. Yoor een nauwkeuriger be schrijving en teekening van zoo'n toestel verwijs ik kortheidshalve naar Fleck „Neueste Maschinengewehre. Fortschritte und Streitfragen". Bovenbedoelde schijnmitrailleurs van handige constructie zijn reeds ingevoerd in het Japansche Leger. Daar aan de invoering van mitrailleurs eene voor onze beperkte beurs vrij groote uitgave is verbonden, zal het nog wel eenigen tijd duren, eer die invoering een feit geworden is. In afwachting daarvan kunnen echter wel schijnmitrailleurs ingevoerd worden die, bij oefeningen van ver bonden wapens, uitstekende diensten kunnen bewijzen om commandan ten in de gelegenheid te stellen zich te oefenen in het op het juiste oogenblik en ter juister plaatse in actie brengen van de mitrailleurs en troepen afdeelingen te leeren, hoe zij zich onder mitrailleur vuur hebben te gedragen. Verder bestaat misschien de mogelijkheid om in de pracktijk met die schijnmitrailleurs vast te stellen, welke wijze van vervoer voor Indië het beste is, gedragen op draagdieren wat een aanzienlijk aantal dieren eischt, óf op lichte grobaks zooals overste v. d. Belt in 1903 in dit tijdschrift voorstelde. De bedieningsmanschappen en officieren kunnen zich vertrouwd maken met de voortbeweging op het gevechtsveld, het voorwaarts kruipen met mitrailleurs en munitie, de munitie voorziening, het stelling nemen, het maken van stellingen door ingraven of het gebr uik van zandzakken, het gedekt opstellen en masqueeren der mitrailleurs, terwijl de tegenstander zich oefent in het opsporen van de vijandelijke mitrailleurs en het bestrijden daarvan enz. Daar het vervaardigen van die schijnmitrailleurs in de werkplaatsen van het Leger zelf kan geschieden, behoeven finantieele overwegingen een invoering van deze toestellen niet in den weg te staan. Trouwens zelfs al is het invoeren van machinegeweren in ons le ger een feit geworden, dan nog zullen schijnmitrailleurs noodig zijn om de kostbare gevoelige machines niet ontijdig door het veelvuldig gebruik van losse patronen te doen verslijten. Dixi.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 304