Van nreemde legers. De 3apan5cfie dlanoeuures in 1910. 1. SAMENSTELLING EN ALGEMEEN DENKBEELD. /VC---5^^ J (ontleend aan „Ia France militaire") Dan 22-23, 26 en 283anuaril911. De Japansche keizermanoeuvres vonden plaats van 13 tot 17 Novem ber 1910 in tegenwoordigheid van den keizer en onder leiding van generaal Oku, de gewezen commandant van het 2de leger in Mandchurve thans chef van den Generalen Staf'. De deelnemende troepen ter sterkte van 30.000 man waren ver deeld over twee legers, n. 1. het Westleger, onder Prins Fuskimi Sadanaru, samengesteld uit de 5e en 17de divisiën, 1 batterij houwitsers van 15 cM., en 1 brugtrein het Oostleger, onder generaal Nishi, bestaande uit de 10de divisie en de kobi (reserve) brigade, en 1 afdeeling van 2 batterijen van 12 cM. De datum van de manoeuvres werd bepaald door het tijdstip, waarop de rijstoogst is afgeloopen en de mildheid van het klimaat in Japan in de tweede helft van November. De Manoeuvres werden gehouden in de buurt van Okayama (provincie Bizen). Deze landstreek wordt door een spoorweg in tweeën gesp itst, het Noordelijke deel bestaat uit steile heuvels en is boschrijk, het Zuidelijke uit rijstvelden en dijken. Algemeen denkbeeld. Zie Schets) Een Westleger is geland in de buurt van Hiroshima (zie schets) en onderneemt in Oostelijke richting een offensieve beweging, die wordt gesteund door een (gemarkeerde) divisie, die in de nabijheid van Matsue is geland. Opmerking. De beide legers bevinden zich den 12den 's avonds op de in de schets aangegeven plaatseu, op ongeveer 60 Km. van elkaar. Zij vormen als regel elk twee colonnes, die als marschlijn de vrijwel evenwijdige wegen bezigen, die de streek doorsnijden. Dayelijksche opstelling en bewegingen. 13 November. Beide legers stellen zich om 6 u. v. m. in beweging en bevinden zich ten 4 u. n. m. ontwikkeld tegenover elkaar tusschen de Ogawa en de Itakuragawa over het front Miwa-Kurashiki. 14 November. Het optreden van de gemarkeerde divisie op den rech tervleugel van het Oostleger dwingt dit in den loop van den nacht van 13- 14 tot den terugtocht. Het Westleger zet onmiddellijk de vervolging in. In den morgen van den 14den verdedigt het Oostleger de linie van de Sasaasegawa, na omvat te zijn trekt het terug op Saidayi over Okayama. Om 4 u. n. m. heeft het geheele Westleger de Asahigawa overschreden, en zijn voorposten tot Kanemoto vooruitgeschoven. 15 November. Het Oostleger heeft een stelling ingenomen tusschen

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 306