INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 292 Fluitsignalen worden gedurende den marsch niet gehoord, de korte bevelen worden mondeling gegeven De kapiteins te voet en ae luite nants met de ransel op den rug blijven zorgvuldig op hun plaats. Groepjes van 2 man verbinden de onderdeelen van de colonnes. Bij gelijke sterkte zijn de colonnes der Japanners langer dan de onze, daar zij wegens de smalte der wegen met 3 man in front marcheeren. Wat in het gevecht het eerste opvalt, is de zwakte der reserves; een compagnie per regiment, een of twee per brigade. Het regiment en de brigade worden in het gevecht gebracht met alle bataljons ontwikkeld naast elkaar. Het versterken van de linie geschiedt met geheele bataljons en door verlenging der linie. De frontbreedte van een regiment bedraagt in het gevecht 800M en voor de brigade 15002000 M. Verdichting der linie heeft niet plaats. Zij vertoont zich als een linie van kleine groepjes, waarvan het terreinwinnen geschiedt door sprongen. Regel is het, dat elk groepje in de hand van zijn comman dant blijft; de sterkte van zulk een groepje bedraagt gewoonlijk een of een halve sectie. Op een gegeven teeken spring het op, doet een sprong van 100150 M. en werpt zich snel neer. De wijze, waarop de kapiteins en luitenants den looppas uitvoeren getuigt van hun kracht en geoefendheid, maar hoe kan dat anders bij kapiteins van 30 jaar Bij den aanval heeft men niet dat gebruik van de pionierkunst gezien, dat men zoo menigmaal gedurende den R. J. oorlog kon opmerken. Dit is minder toe te schrijven aan de gehaastheid der manoeuvres, dan wel aan het streven om den offensieven geest - den toetssteen der instructie van den Japanschen infanterist intact te houden. De mitrailleurs hebben goed gewerkt. Men kan zeggen, dat de bij het regiment ingedeelde afdeelingen (3 sectiën van 2 Hotchkiss mitrail leurs) de infanterie pas voor pas begeleid hebben hij den aanval. Onder hevig vuur worden de paarden gedekt opgesteld en de mitrail leurs door de bediening gedragen, de sectiecommandanten aarzelen niet stelling te nemen in de tirailleur-linie. A rtillerie. a.) Veldartillerie'. 2 afdeelingen van 3 batterijen per divisie. Het materieel van 7,5 c.M. heeft niet de vuursnelheid van het onze (Fransche), omdat het niet geheel stil staat. Het maakt niet den in druk licht te zijn. Het hooge schild geeft goede dekking. De be spanningen lijken goed. De batterij telt 6 stukken, voor de manoeuvres was zij met 4 uitgerukt. De Japansche artilleristen trachten zich te doordringen van den tac- tischen toestand en zoeken voortdurend de infanterie te ondersteunen. Bij voorkeur richten ze direct, van daar ongedekte stellingen. Het veranderen van stelling geschiedt met afdeelingen. Als regel wordt de geheele artilleriemacht in eens in zijn geheel in stelling gebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 308