INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 297 Toen -was, speciaal wat de bergartillerie aangaat, de Indische regee ring ook onbekend met hetgeen zich op dit gebied uit een technisch oogpunt als het meest belangrijke feit in den laatsten tijd heeft voor gedaan, nl. dat bij een concours tusschen twee van de voornaamste geschutfabrieken in Europa, in Turkije gehouden, een fabriek die de Indische regeering niet op het oog had, zonder eenigen twijfel den palm der overwinning behaald heeft. Laat mij er dit nog aan toevoegenmen zegt dikwijls, wanneer in die zaken wij hebben dat bij vroegere discussies kunnen hooren een beroep gedaan wordt op hetgeen in het Oosten van Europa gebeurt bij wedstrijden voor geschutlevering, dat men niet te veel waarde moet hechten aan hetgeen daar gebeurt, omdat in die landen de beslissing dikwijls afhankelijk wordt gemaakt van andere dan zuiver technische con sideraties, en ik wil wel ronduit bekennen, dat ik die meening in het algemeen deel, en dat bij vroegere discussies ook bij mijzelf telkens die opmerking gerezen is. Juist daarom acht ik mij gedrongen even uit te leggen, waarom ik meen, dat toch aan hetgeen in Turkije heeft plaats gehad, in dit bijzonder geval, waarde mag en moet worden ge hecht. Wij weten n.l., niet uit beschouwingen, voorkomende in zooge naamde technische tijdschriften of bladen, die veelal zeer tendentieus zijn, die uitgaan van denkbeelden, die preconcu zijn, die afgaan op een doel dat eigelijk staat buiten dat van een eerlijke onpartijdige beoor deeling, en die daarom dus ook minder waarde hebben en minder be trouwbaar zijn maar uit berichten die geheel en al buiten dien kriDg liggen, berichten van de Beurs, van financieele kringen, die zich met de technische zijde dezer zaken niet bezighoudendat de tegenwoor dige Turksche Regeering niets wil weten van het zich uit financieele consideraties laten aanleunen van invloed van buitenlandsche Regee ringen op de bestellingen, die zij voor haar leger te doen heeft. Vooreerst toch was er, toen de bedoelde geschut wedstrijd te Con- stantinopel plaats had, geen quaestie van een Turksche leening en verder is er geen twijfel aan, dat een van de redenen waarom de onderhandelingen over een leeniug tusschen de Turksche Regeering en de Fransche belanghebbenden mislukt zijn, juist is geweest, dat men van Fransche zijde gepoogd heeft invloed uit te oefenen op bestel lingen van de Turksche Regeering. De conclusie ligt voor de hand, dat dus aan een zoodanigen factor, die met de eigenlijke waarde van het vertoonde bergkanon niets te maken heeft, bij de beslissing, die niet zoo heel lang geleden te Con- stantinopel genomen is ten opzichte van dien wedstrijd tusschen de firma's Krupp en Schneider, niet te denken is. Het is ook duidelijk, dat de Indische regeering met dien stand van zaken niet bekend was, want ware dat wel het geval geweest, dan zou ten eenenmale onverklaarbaar zijn hoe zij in overweging kon ge ven om, wanneer men bij de firma Krupp niet terecht kon voor de leverantie van het bergkanon, zich te wenden tot de firma Skoda. Neen, als de Indische rege9ring eenigszins op de hoogte was geweest van het vraagstuk van de bergartillerie in Europa, dan zou zij gezegd hebben: ga bij Schneider, zoo ge niet bij Krupp gaat. Ik meen dus, dat wij aan die in-overweging-geving van de Indische regeering

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 313