aan, dat onze paarden in hun voedsel minder kalk vinden dan de hoeveelheid, welke door Tangl als minimum wordt opgegeven. De heer Van der Burg is het daarmede volstrekt niet eens en zegt o. a. „Hoe vreemd het moge schijnen, de heer Dekker, die een „speciaal onderzoek heeft gedaan naar de verteerbaarheid „der voedende bestanddeelen en die van verschillende zou- „ten, verliest-, bij zijn vergelijking geheel uit het oog, dat „men ook bij de kalk rekening heeft te houden met de „verteerbaarheid. Het komt toch meer aan op de hoeveel heid, welke wordt verteerd, dan op die welke wordt ver strekt." Dit lijkt volkomen juist. Vervolgens gaat de heer Van der Burg in zijne studie de resultaten der proeven van Tangl en Dr. Dekker na en merkt daarbij op, dat bij twee proeven van Tangl resp 63.3 en 74.6 van de Ca in de mest werd teruggevonden. Daaruit concludeert hij dat slechts 36.7 en 25.4 °/0 van de Ca werd verteerd. Bij de proeven van Dr. Dekker werd (bij gras voeding) niet meer dan 37.3 in de mest teruggevonden en zou dus 62.7 zoogenaamd verteerd zijn geworden. Welnu, zoo redeneert de heer Van der Burg verder, bij hooi voeding is de verteerbaarheidscoëfficiënt van Ca te stel len op slechts 30 °/Q en bij gras voeding is dat cijfer ruim 60 °/o. Wordt dus maar de helft Ca in gras verstrekt van de hoeveelheid, welke bij hooivoeding als minimum wordt geëischt, dan hebben we voldoende. En we hebben meer dan de helft dus er is volstrekt niet bewezen, dat onze paarden te wei nig kalk zouden krijgen. Men zou zelfs bewezen kunnen achten, dat zij beslist genoeg kalk krijgen. Oppervlakkig beschouwd lijkt die redeneering volkomen juist, doch zij is het niet. De heer Van der Burg heeft verzuimd zich voldoende re kenschap te geven van de beteekenis van de verteerbaar heid van minerale stoffen. Bij organische stoffen beschouwt men als verteerd gedeelte het verschil tusschen de met het INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 31