voedsel opgenomen en de in de faeces teruggevonden hoe veelheid. En dat aftreksomnietje heeft de heer Yan der Burg ook gebruikt: Tangl vond 70 in de faeces terug, dus 30 werd verteerd. Verteerbaarheid van Ca in hooi dus 30 en Ca in gras 60 Maar bij minerale stoffen gaat het geheel andersdaar som mige aschbestanddeelen in het darmkanaal en dus met de faeces worden uitgescheiden, nadat zij hunne diensten in het lichaam hebben verricht. Waaruit volgt, dat de door den heer Van der Burg gegeven cijfers van verteerbaarheid niet bruikbaar zijn, daar zich in faeces ook een gedeelte bevond, dat als uitscheidingsproduct moet worden beschouwd. En zulks is steeds het geval. Ook dan wanneer voedsel wordt verstrekt, dat absoluut geen kalk bevat, wordt nog kalk in de faeces gevonden. Op die wijze is dus onmogelijk aan te toonen of er een verschil tusschen de verteerbaarheid bestaat van Ca in hooi en van Ca in gras. Dat er verschil zou bestaan wordt verder weersproken door de proeven van Wolff, die bij schapen experimenteerende met hooi en met groene klaver in het eerste geval 94.7 en in het tweede geval 95.3% van de ver strekte kalk in de faeces vond. En waar de redeneering van den heer Van der Burg voor het hier bedoeld gedeelte juist gebaseerd is op dat verschil in verteerbaarheid is het duidelijk, dat die redeneering niet steekhoudend kan zijn en mag hij op grond van haar aan Dr. Dekker niet het recht ontzeggen de reeds meergenoemde conclusie te trekken. De heer Yan der Burg heeft echter meer argumenten om het betoog van Dr. Dekker van onwaarde te verklaren en wij dienen daarom eerst weer naar hem te luisteren. De heer Van der Burg beschouwt nu het gedeelte van de kalk, dat in het lichaam is achtergebleven, dat is de hoeveel heid, welke zich in het voedsel bevond verminderd met het geen langs de verschillende wegen werd uitgescheiden, dus wat werd gevonden in faeces, urine en zweet. Aan een dergelijk overzicht zullen we meer hebben. 20 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 32