316 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT project, en de fabriek die dat naar de meening van den ontwerper het best zou kunnen verwezenlijken, moest het ook uitvoeren. De minister verdedigt daarop het recht proefbestellingen zonder goedkeuring der kamer te doen en haalt ten bewijze daarvan ver schillende antecedenten aan. Nu zou men kunnen vragen waarom hebt gij twee kanonnen besteld en met één Wanneer het hier gold een beproeving in Nederland, dan zou ik er niet aan gedacht hebben twee kanonnen te bestellen, dan zou ik zeker aan één kanon genoeg hebben gehad. Doch de Kamer moet zich de zaak goed voorstellen. Wanneer het kanon in Indië beproefd wordt, kan het licht gebeuren, dat een van de onderdeelen onderweg in het ongereede raakt, dat een paard in den afgrond stort, of dat door de een of andere oorzaak een der deelen onklaar raakt. Dan moet, wanneer men slechts één kanon heeft, de beproeving worden gestaakt totdat het ontbrekende deel is aangekomen. Bovendien, al gebeurt er niets van dien aard, zal toch de proefneming van meer waarde zijn, wanneer twee kanonnen door verschillende officieren worden beproefd, dan wan neer men op slechts één kanon is aangewezen. Nu heb ik hooren zeggen, dat sommige Kamerleden brieven heb ben ontvangen van de firma Schneider, waarbij deze zich bereid verklaart om, zonder dat het aan het Indische Gouvernement geld zal kosten, twee kanonnen van het stelsel-de Boer naar Indië te zenden, om het Indische leger-bestuur in de gelegenheid te stellen die kanonnen te beproeven, naast dat van den heer Gooszen. Ik heb zulk een brief niet ontvangen. Ik wil echter aannemen, dat die firma ook aan de Kegeering haar aanbieding zal gestand doen, die zij aan enkele Kamerleden heeft gedaan. Doch wanneer men mij nu in het algemeen vraagt, of ik van een dergelijke proefne ming veel heil verwacht, dan plaats ik mij aan de zijde van den geachten afgevaardigde uit Sneek en antwoord „neen", omdat ook het kanon dat de firma Schneider thans aanbiedt, zich niet aan de Indische eischen aanpast. Wanneer de Kamer mij uitnoodigde ook twee kanonnen te doen maken bij de firma Schneider, dan zou ik mij daartegen verzetten, want dat zou m.i. geldverspilling zijn. Doch indien de firma Schneider zich bereid verklaart om twee kanonnen met de noodige munitie gratis ter beschikking te stellen van het Indische Gouvernement, om naast het kanon van den heer Gooszen te doen beproeven, wel, wat zou ik dan daartegen hebben Ziedaar in het kort deze zaak uiteengezet. Ik hoop, dat de geachte afgevaardigden zullen toegeren, dat in dit opzicht inderdaad der Regeering toch moeilijk een blaam kan treffen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 332