320 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT devoeren en dan is er nog geen enkel reserve-stuk. En dat betee- kent minder beweeglijkheid, vooral als de rijwielen eens door het ter rein moeten gedragen worden. In het opstel „Etappendienst" geeft de Luit. Kol. Yosmaer in groote trekken een overzicht van het Nederlandsche ontwerp voorschrift op den etappendienst Aan dit overzicht voegt S. een voorbeeld toe, aangevende op welke wijze hij zich voorstelt, dat de etappendienst in een verondersteld geval geregeld zou kunnen worden. Voorts bevat deze aflevering nog een artikel van den 1 en Luit. K. E. Oudendijk getiteld: „Iets over de Duitsche zware artillerie", eenige „Voorbeelden van vuuropening uit vestingbatterijen" van den Kapitein L. Hanau en een algemeene beschrijving van „De wegen in Nederland" door den Waterbouwkundige M. C. Koole. Als extra-bijlage treffen we voorts nog aan „De Fransche manoeuvres in Picardië (1910) I" van de hand van den Luit. Kol. J. C. van den Belt. Overste van den Belt bezocht, met luit. Lucardi, particulier het manoeuvroterrein en geeft in deze verhandeling zijn indrukken weer omtrent het Fransche leger, de leiding enz. Het oordeel luidt zeer gunstig met eenige restrictie wat de leiding betreft. S. begint met hulde te brengen aan de Fransche Infanterie, welke hij superieur noemt. (De tweede zinsnede van het Opstel „Honderduizend van die soldaten en onze kustverdediging schijnt me zeer voldoende gewaarborgd had, vooral in Mavors, achterwegen kunnen blijven). Ook het optreden der artillerie draagt de volle tevredenheid van S. weg. Is er mooier lofbetuiging dan deze De samenwerking tusschen infanterie en artillerie liet. weinig te wenschen overblijkbaar was voor deze wapens de „liaison des armes" geen phrase meer. Even nog een kleine opsomming. Elke partjj-commandant, alsmede de leider beschikte over 4 aréoplanes, terwijl tevens 8 bestuurbare ballons aanwezig waren. Het 3e korps beschikte over 30 automobielen voor den aanvoer van levensmiddelen. Voorts draadlooze telegrafie, twee systemen keukenwagens in be proeving, kortom bijna als in „Die Schlacht der Zukunft."-

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 336