wordt weer^uitgeschieden. Ze hadden osteomalacic dan wel waren bezig het te krijgenosteomalacic hier opgevat in dien zin, dat'aan de beenderen reeds kalk was onttrokken. B. de proe/rations hebben kalk genoeg bevat om de dieren in de gelegenheid te stellen uit die rations kalk in het lichaam vast te leggen, dus op te bouwen daar waar te weinig was. Nadat de heer Van der Burg heeft laten zien, dat bij de genomen proeven kalk in het lichaam werd achtergehouden, zegt hij: „Wijzen deze cijfers op een langzaam ontkalken van het lichaam bij onze troepenpaarden In geen enkel opzicht Volkomen juist. Tijdens de proeven had geene ontkalking plaats. Juist toen had het organisme blijkbaar gelegenheid uit het voedsel kalk vast te leggen. En ik geloof dat de heer Van der Burg hier eene vergissing in zijne redeneering heeft ge maakt, welke aan zijne beschouwingen alle waarde ontneemt. Laat ik de kwestie echter nog eens duidelijk stellen, want de zaak is er belangrijk genoeg voor. De heer Van der Burg zegt zelf, dat onze paarden blijk baar in staat zijn uit het relatief kalkar me voedsel, zoonoodig, in het lichaam eene aanzienlijke hoeveelheid kalk vast te houden. In de eerste plaats zij opgemerkt, dat zulks slechts ge bleken is bij de verstrekking van de proefrations. Uit die rations wisten de paarden kalk in het organisme vast te leggen. En het gebeurde, omdat het noodig was. Waaruit dan toch onmiskenbaar volgt, dat de paarden in een toestand verkeerden van verstoord kalkevenwicht, welke ont staan moet zijn in den tijd toen de paarden het gewone voed sel kregen. Was het kalkevenwicht niet verstoord geweest dan zou geen kalk door het lichaam zijn vastgehouden. Bij het normaal ration is langzamerhand in het lichaam een te kort aart kalk ontstaan; de proefrations—veel rijker aan kalk werden gegeven en de dieren houden van die rations kalk in het lichaam achter. Hieruit volgt: a. het normaal ration bevatte te weinig kalk en b. de proefrations hadden ruim voldoende kalk. 22 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 34