het echter slechts met het 14e regiment, het bataljon 1/2, 1 esk. en 16 stukken 2 bataljons bleven in Bresnik, één bataljon (2e. ban) in Trn, terwijl het le. regiment met zijn bergbatterij nog steeds achter was. Van zijn 10 bataljons bracht de commandant der Morawa-divisie er dus slechts 4 op het slagveld. Hij wist niets van de gebeurtenissen van 18 Nov., wist ook niet, dat het hoofdkwartier in den nacht van 17 op 18 Nov. een concentratie van het leger bij den Dragoman pas had gelast, en marcheerde naar Rahita in de hoop daar de Schumadija-divisie te vinden. De commandant van deze divisie had dan ook en zeer terecht, ondanks het bevel des konings toen hij met een groot deel zijner divisie naar het N. afmarcheerde tot steun van de Drina-divisie, het bataljon 1/12 en 1 batterij bij Rahita gelaten en II en III/ll bij Radulowtzi, om de verbinding met de Morawa-divisie te bewerkstelligen. Ten 10 uur V. M. was de Morawa-divisie in voeling met Rahita en vernam haar commdt., dat Bulgaarsche troepen zich ten N. en O. van Gorguljata bevonden. Dit was de linkerflankdekking der Bulgaren, waarvan 4^ bataljon en 4 stukken bij Gorguljata stonden en 1 bataljon met 4 stukken naar Slatuscha was afgemarcheerd. Zonder de troepen van Rakita aan te trekken, ging de Morawa-divisie tot den aanval over met de 3 bataljons 14e regi ment in voorste linie, 1/2 achter den rechtervleugel, terwijl de artillerie ten W. van Gorguljata in stelling kwam. Op 800 M. van den vijand, die trouwens aan infanterie over machtig was, kwam de aanval tot staan en ging over in een vuurgevecht, dat 2J uur duurde; een aanval van het Bul gaarsche bataljon uit Slatuscha in de rechterflank der Serven werd gestuit door het bataljon 1/2. De commandant der Schumadija-divisie had intusschen het geschutvuur bij Gorguljata gehoord en wilde aldaar hulp bieden. Aangezien de 3 bataljons met de artillerie, die zoo succesvol een tegenaanval op Bendereffs linkervleugel deden, voorloopig nog gebonden waren, zond hij alvast het bataljon III/ll van Radulowtzi tot steun van de Morawa-divisie. Dit bataljon kwam 338 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 356