hij met zijn geheele macht offensief optreden, hetgeen leidde tot den slag bij Pirot op 27 November en tot den vrede. Wij zullen de krijgsgebeurtenissen niet verder volgenhet was ons slechts te doen om de inleiding en het verloop te schilderen van deze merkwaardige stellingverdediging. Als voorbeeld van een actief defensief is ze voor ons zeer leerzaam, omdat wij bij een eventueele verdediging van de Bandoengscbe hoogvlakte allicht in overeenkomstige omstan digheden zullen verkeeren als de Bulgaren. Ook wij zullen aanvankelijk met een minderheid tegenover een overmacht staan, zoekende tijd te winnen om alle be schikbare troepen van geheel Java erbij te sleepen tot het verkrijgen van een gunstige beslissing. Alles zullen we dan moeten loslaten om op één punt sterk te zijn, waarbij we in gunstiger omstandigheden zijn dan de Bulgaren, omdat wij een uitgebreid spoorwegnet bezitten (vooral als de lijn rjikam- pek-Cheribon in exploitatie is gebracht), zij daarentegen groo- tendeels voetmarschen moesten verrichten. Slechts door hun buitengewone marschvaardigheid konden de Bulgaren tijdig Slivnitza bereiken; men kan dan ook bijna zeggen, dat vorst Alexander den slag heeft gewonnen met de beenen zijner soldaten. Evenals de Bulgaren zullen wij erop moeten rekenen, dat maatregelen noodig zijn om de nadering des vijands tot de hoofdstelling te vertragen; ook wij zullen vermoedelijk door vooruitgeschoven stellingen in de omringende gebergten tijd moeten winnen. Zonder de stellingen bij Trn, Wraptza en Kalumnitza, die krachtig waren versterkt, had de Morawa divisie vroegtijdig en op voor de Bulgaren noodlottige wijze op den linkervleugel bij Slivnitza kunnen ingrijpen. Doch ook de stellingen bij Zaribrod en Dragoman waren nuttig al werden ze niet krachtig verdedigd doordien ze de Servische divisiën tot ontwikkeling en tot belangrijk tijdverlies noop ten, waardoor de zeer geringe marschsnelheid dier divisiën 12 a 18 K. M. per dag is te verklaren. Zelfs de zwakke voorpost op den Meka Krew heuvel noopte de Serven, dat punt den 16den nog niet te bezetten. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 341

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 359