Wel zegt de heer Van der Burg nog ergens „Merkwaardig zijn in dit opzicht de cijfers in periode 1, toen de paarden een voor een troepenpaard normaal ration 25 K.G. gras en 5 K.G. padikregen, en resp. 11,9 en 16,8 gram kalk in het lichaam achterbleef," doch de heer Van der Burg heeft blijkbaar geheel over het hoofd gezien, dat het hier bedoeld ration wel in zijne hoeveelheid normaal was, doch niet in zijne chemische samenstellingPeriode 1 liep toch van 28 t/m 27 September. Uit de toelichtingen van Dr. Dekker blijkt, dat op den vierden dag, i.e. den 26en September dat voedsel werd ge analyseerd. Nemen we nu tabel 2 van het werk van Dr. Dekker voor ons dan zien we, dat juist dien dag werd ge vonden 0.67% CaO in het gras, terwijl dat cijfer bij de an dere periodes bedroeg: 0.42, 0.54, 0.59, 0.48, en 0.50. Dus nog al een vrij belangrijk verschil, waaruit weer eene lo gische conclusie is te trekken en wel de volgendehet ration van 25 KG. gras is voor onze paarden voldoende, indien het gras van eene dusdanige samenstelling is, dat het in watervrije stof 0,67% CaO bevat. De onderzoekingen van den heer Dekker hebben ons echter doen zien, dat het gemiddelde van 26 monsters uit verschil lende garnizoenen slechts 0,55% gaf. Opmerkelijk is, dat het gemiddelde van vier monsters uit Koeta-Radja 0,73 bedraagt. Men zou daaruit mogen opmaken, dat te Koeta-Radja bij nor maal ration geene ontkalking zal optreden. Vermoedelijk zal men daar geen osteomalacie vinden. Ook Soerabaja bevindt zich blijkbaar in een vrij gunstigen toestand. Uit twee monsters van dat garnizoen vindt Dr. Dekker resp. 0,55 en 0,85%. Wel is het jammer, dat slechts twee monsters werden onderzocht, doch het hooge gehalte van het eene monster (0,85) wijst er toch op, dat in Soerabaja gras wordt gevondeD, dat vrij rijk is aan kalk. En bij het eskadron te Soerabaja wordt, naar ik hoor, geene osteoma lacie gevonden. Het wil mij voorkomen, dat de heer Van der Burg de studie van den heer Dekker niet duidelijk heeft begrepen. Zoo zegt hij: „Zegt Dr. Dekker op bldz. 97, dat de reden „van de spaarzaamheid met de kalk van onze paarden nl. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 35