Het principe om geen vóórstellingen te bezetten, doch alle kracht in de hoofdstelling te vereenigen teneinde mot de gezamenlijke krachten een beslissing te zoeken op het gun stigste gevechtsveld, is zeer schoon, mits men daar tijdig die krachten heeft vereenigd; gelukt dit niet, dan is men gedwongen een deel van zijn krachten aan te wenden tot het winnen van tijd. Het succes van de Bulgaren met hun vóórstellingen was onbetwijfelbaar, het geheele vijandelijk aanvalsplan werd daar door verijdeld. Waarom de Bulgaren niet in stede van de stelling van Slivnitza de natuurlijke stelling hebben bezet op de water scheiding van den Dragoman-pas over de Ostra Tzuka hoog te Jarlowtzi hoogte Zabjel naar den uitlooper Oost van Dragotin, is mij onbekend. Volgens de kaart bood zij vele voordeelenze kon weliswaar even gemakkelijk worden om trokken als de stelling van Slivnitza (via Bresnik), doch ze was korter dan deze en het omvatten was door het gebergte op beide vleugels veel moeilijker, in ieder geval door kleine detachementen gemakkelijker tegen te gaan. Daardoor bood deze stelling meer kansen voor een offensieve verdediging, voor het zoeken van een beslissing. Wellicht geeft de kaart ons hierin echter geen juist beeld vide aanteekening op de kaart zelve zoodat we op dit punt maar niet verder zullen ingaan. Wat de wijze van bezetting betreft, daarin is voor ons veel leerzaams. De Bulgaren, een stelling moetende verdedigen, die voor hun zwakke krachten veel te uitgebreid is, plaatsen slechts daar troepen, waar onmiddellijk gevaar dreigt. In het begin hangt hun linkervleugel geheel in de lucht, eerst den 18den November zenden ze een linkerflankdekking tegenover de troepen, die van Bresnik konden worden verwacht; men dacht er niet aan, de stelling te ontruimen uit vrees voor het gevaar, dat van daar dreigde. Het nadeel van de uitgebreide stelling is in hooge mate gebleken, de Bulgaren hadden nl. geen algemeene reserve om het offensief in te zetten. Op den 17den November was dit duidelijk en natuurlijk; toen waren er ternauwernood troepen 342 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 360