Zelfs als men nog geen beslissing wil zoeken, als men slechts het behoud van de stelling beoogt is het noodig een reserve in de hand van den algemeenen bevelhebber af te zonderen om een gelukten aanval op een of ander punt te keeren. Den 17den kon men niet meer dan 2 bataljons daartoe af zonderen, den 19den was de toestand geheel anders. Dat de Serven op dezen beslissenden dag slechts partieele aanvallen zouden doen, dat zij hun hoofdmacht niet op één punt zouden aanzetten om daar een beslissing te zoeken onder vasthou ding van de Bulgaarsche troepen in de overige gedeelten van de stelling, dat bij de Serven in één woord een totaal gemis van leiding zou zijn, dit kon men niet van te voren weten. Waren de Serven tactisch juist opgetreden, dan had dit zelfs in de gunstige omstandigheden, waarin de Bulga ren op den 19den verkeerden voor deze tot een catastrophe kunnen leiden door de versnippering van al hun krachten op een zeer breed front. De toestand in de stelling zou anders geweest zijn, als men een zekerheidscoëfficiënt had gehad in den vorm van krachtige steunpunten met flankement vóór de tusschenruimten, van werken die hoewel slechts weinig troepen eischende in staat zouden zijn tot een hardnekkigen lijdelijken weerstand en die daardoor tijdwinst zouden verschaffen voor het opruk ken van reserves, van werken dus, wier vei overing langdu rige voorbereiding door artillerie vereischte. De Bulgaren zagen echter niet in, dat de versterkingskunst dient om troepen uit te sparen. Hadden zij in stede van een drie dubbele rij loopgraven in het front aan te leggen, die ze niet eens konden bezetten krachtige steunpunten aangelegd op den Leschtza heuvel, en vandaar met onderlinge afstanden van 1500 a 2000 H. in de lijn: heuvel bij D Slivnitzaheuvel Aldomirowtzi Bratuschkowa Wischeja hoogte tot ten W. van Gorguljata met een vooruitgeschoven werk op den Meka Krew heuvel, dan zouden de troepen de handen vrijer hebben gehad en zou de aanval van Bendereff op 17 November niet behoeven 344 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 362