17 November 72 stukken tegenover 36 Bulgaarsche 18 78 40 19 90 48 19 's avonds 106 48 Van invloed is deze omstandigheid echter niet geweest; de Servische artillerie was slecht; we zien den 19den November op den rechtervleugel der Bulgaren, dat 8 Bulgaarsche stuk ken de meerdere zijn van 18 Servische. De Bulgaren hadden slechts veld- en bergartillerie. Wij zullen in vergelijking met hen in zeer gunstige omstandighe den verkeeren, wij kunnen in onze stellingen veld-, berg- en vestinggeschut van goede en uitmuntende kwaliteit, tegenover den aanvaller stellen. Ons leger zal ruim kunnen voorzien zijn van artillerie, zelfs al onderstellen we, dat we slechts 12 batterijen of half batterijen a 3 stukken (snelvuur) veld- en berg artillerie kunnen uitbrengen op 20 a 24 bataljons. Want niet alleen zullen we tal van onbespannen vuurmonden in batterij kunnen brengen, zoodat het aantal stukken wel kan worden gebracht tot 4 a 5 per 1000 man inf., doch bovendien komt het er met het tegenwoordige snelvuurgeschut binnen zekere grenzen minder op aan, hoeveel stukken men uitbrengt dan wel over hoeveel munitie ieder stuk beschikt. Waar er be zwaren kunnen zijn, om alle stukken van andere stellingen weg te halen en naar het strijdtooneel te brengen, daar zal het geen bezwaar mogen zijn, desnoods alle munitie en al het personeel daarheen te voeren. De artillerie-kracht, die we kunnen ontwikkelen, zal daardoor belangrijk kunnen zijn, het geen alweer ten goede komt aan het aantal troepen, dat men voor de algemeene reserve kan afzonderen. Met geschut van uitmuntende kwaliteit, veel munitie en voldoende personeel kunnen we het vraagstuk der artillerie bewapening met vertrouwen onder de oogen zien. Een groot gebrek bij de Bulgaren was de betrekkelijke zwakte hunner cavalerie en vooral de onvoldoende wijze, waarop ze was opgeleid in den verkenningsdienstdaardoor wist het Bulgaarsche hoofdkwartier nagenoeg niets van den vijand voorzoover deze niet in de onmiddellijke nabijheid op- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 349

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 367