trad. .De Serven hadden een voldoend sterke cavalerie, doch 'maakten er eveneens een verkeerd gebruik van. Ook wij hebben een zwakke cavalerie, en door de kostbaar heid van de remonte zal haar uitbreiding wel een vrome wensch blijven. Doch onze cavalerie is goed in haar taak geoefend en we kunnen onze verkenningsorganen uitbreiden door wielrijders en lichte infanterie (marechaussee), terwijl we door toevoe ging van seinbrigades, die ook bij de Bulgaren ontbraken, den berichtendienst hunnen verbeteren. Verder zal het ons gemakkelijk zijn een goeden spionnendienst te organiseeren, die ook bij de Bulgaren blijkbaar te kort schoot. In 't kort, we zullen bij de verdediging van onze stel lingen rondom de Bandoengsche hoogvlakte in veel gunstiger omstandigheden verkeeren dan de Bulgaren bij Slivnitza, die niettemin de overwinning bevochten, en het is dan ook ge deeltelijk het doel van dit opstel het pessimisme te keeren, dat te dezen opzichte bij velen bestaat. Doch niet voorbij gezien mag worden, dat de overwinning der Bulgaren in hoofdzaak te danken is aan lo. het zelfvertrouwen en de energie van vorst Alexander, die de grootst denkbare bezwaren wist te overwinnen 2o. het initiatief van de onderbevelhebbers 3o. den offensieven geest van de Bulgaarsche troepen bij de verdediging van hun stellingen; 4o. hun marschvaardigheid. Door deze factoren werden alle bezwaren en moeilijkheden overwonnen, zij leidden tot de overwinning. Is de waarde van den opperbevelhebber hoofdzakelijk af hankelijk van een gelukkige keuze in tijd van oorlog en dus min of meer een toeval, de andere eigenschappen van aan voerders en troepen kunnen in vredestijd worden aangekweekt en waar ze bij ons leger voor een groot deel aanwezig zijn worden onderhouden. Ze zijn het kostbaarste goed, dat een leger kan bezitten. Merens. 350 INDISCH MILIITAR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 368