„de geringe afscheiding in de urine voor de hand ligt en wel „in de geriDge hoeveelheid verstrekte kalk, ik meen die te „moeten zoeken in het feit, dat hier gras en geen hooi wordt „verstrekt, want anders hadden de paarden van Tangl ook „spaarzaam moeten zijn." Slaan we nu bldz. 97 bij Dekker op dan lezen we„De reden van die spaarzaamheid ligt voor de hand." Meer niet. Nergens zegt Dr. Dekker, dat hij daarbij op het oog had de geringe hoeveelheid verstrekte kalk. Ik lees er uit, dat onze paarden spaarzaam waren omdat zij noodig hadden meer kalk in het lichaam achter te houden dan zulks het geval was bij de dieren van Tangl, welke die behoefte niet hadden. Onze paarden hadden een kalktekort. Bij de paarden van Tangl was zulks niet het geval. Daar dus grootere uitscheidingen van CaO, want het niet benoodigde wordt eenvoudig uitgescheiden. Nogmaals: de paarden van Dr. Dekker waren spaarzaam, om dat zij noodig hadden kalk vast te leggen, die van Tangl waren niet spaarzaam, omdat bij hen die behoefte niet bestond, om dat zij niet verkeerden in een toestand van min of meer verbroken kalkevenwicht. Waren de proeven te Batavia voort gezet, dan zou geleidelijk minder kalk vastgehouden zijn ge worden na korteren of langeren tijd waren zij ook spaarzaam geworden. Waar de heer Van der Burg tracht aan te toonen, dat de conclusie van den heer Dekker, luidende: „De verschillende cijfers wijzen er op, dat de voederkalk makkelijker opgenomen wordt dan de kalk uit gras of padi" onjuist zou zijn, geloof ik, dat ook die redeneering als niet steekhoudend moet wor den beschouwd, omdat ook hier gebruik gemaakt wordt van de zoogenaamde verteerbaarheidscoëfficiënten, welke dat, zoo als ik reeds hooger aantoonde, volstrekt niet zijn. Ik zou om de al of niet juistheid der onderwerpelijke con clusie te demonstreeren gebruik willen maken van de bij de verschillende rations in het lichaam achtergebleven hoeveel heden CaO. We hebben bij deze proeven toch te doen met individuen, welke getoond hebben uit de verstrekte lations kalk te willen 24 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 36