ook voor een leger geldt het gezegde „goedkoop is duurkoop." 'tls maar de vraag, en dit geldt zeker niet alleen en niet allereerst voor het nu behandelde onderwerp, wat de voorkeur verdient: Een goedkoop leger, dat in oefening en uitrusting te kort schiet ot een leger, dat wat meer kost, maar dan ook volkomen bruikbaar (zoo goed mogelijk uitgerust) is. In het eerste geval zijn m. i. alle uitgaven aan dat leger nutteloos weggeworpen geld. M. i. doet men slechts verstandig door te kiezen tusschen géén leger of een goed dus goed uitgerust en geoefend leger. Een tusschending is een onding, meer nog: in geval van oorlog een misdaad. Zelfs een klein leger als het onze zal in den strijd de overwinning behalen, indien het den tegenstander de baas is in geoefendheid en uitrusting. Maar laat ik niet afdwalen. De in het voorgaande genoemde diensten zijn niet de eenige oorzaak, dat de Compagnieën niet als regel ter beschikking zijn van hunne Commandanten, deze en de luitenants niet ter beschikking van de Compagnieën. Ter toelichting geven wij hieronder eene berekening, waar uit te zien is, dat in één jaar tijds de compagnies-comman dant hoogstens 160 maal over zijn compagnie kan beschikken voor het houden van oefeningen Aantal dagen in een jaar365 Hiervan Zondagen 52 Feestdagen 13 Brigade-oefeningen, w. o. marschoefeningen manoeuvres, enz: stel 30 Bataljons oefeningen, w. o. kaderoefening voor officieren, manoeuvres en marschoefe ningen, stel30 (Bataljons) taktische oefeningen op de kaart (alg. order 1907 No. 70)24 Taktische oefeningen op de kaart voor den Afdeelings Commandant12 Schijfschietoefeningen, stel40 Inspectiën Compagnies Commandanten, 352 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 370