bataljons Commandanten, afdeeling Comman danten, Chef van het Wapen, stel 12 Totaal niet beschikbaar voor oefeningen Rest beschikbaar 213 152 Alzoo 152 dagen in het jaar slechts heeft de compagnies commandant de volle beschikking over zijn Compagnie, laat het zijn 160, dat is veertig dagen in het kwartaal. I1) Als men nagaat, wat al te beoefenen valt, wil de compagnie volkomen geschikt worden gemaakt voor hare taak tegenover een gelijk bewapenden tegenstander, dan zal men mij moeten toegeven, dat de beschikbare tijd bij de voortdurende imsseling van personeel gering, ja te gering is. Ik zeg te gering, omdat de compagnies-commandanten tel kenmale met ander personeel moeten werken, omdat en offi cieren en korporaals en soldaten telkens wisselen, en zelfs ook de compagnies-commandanten. In drie maanden wisselt het personeel van eene compagnie niet onbelangrijk, in zes maanden dikwijls zeer belangrijk In een diensttableau, waarin al hetgeen te beoefenen valt moet zijn opgenomen, kan dus slechts op een oefentijd van hoogstens zes maanden worden gerekend, in welken tijd de compagnies-commandant slechts hoogstens 80 dagen tot zijne algeheele beschikking heeft. Bij vermindering van het aantal overplaatsingen en over- geplaatsten zou eene goede geoefendheid gemakkelijk zijn te verkrijgen door eene systematische indeeling der oefeningen in compagnies-, bataljons- en brigade-verband. Men stelle b.v. de maanden Januari tot en met Juni geheel beschikbaar voor in de eeiste plaats compagnies- en voor ba taljons-oefeningende maanden Juli en Augustus speciaal voor bataljons- en brigade-oefeningen; de maand September voor brigade-oefeningen en groote manoeuvres. Het schijfschieten moet natuurlijk het geheele jaar door plaats hebben. De drie resteerende maanden zouden dan kunnen gewijd INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 353 (1) De toestand is in werkelijkheid ongunstiger.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 371