Het apporteeren ging in doorsnee goed en de klimsprong beter dan de hoogte sprong over een bezembak, waarbij de herin nering aan kittelen of zoo iets van de bezempunten bij de voor oefeningen menig exemplaar vermoedelijk weerhield die hin dernis te nemen. Af deeling II. Hierin werden belangwekkende proeven afge legd, zooals de lezer begrijpt komt hier de hoedanigheid van den „neus" voor den dag, die voor dezen dienst alles is. De voorwerpen werden dan ook weggelegd of begraven, buiten het gezicht van den hond, daarna werd „lucht gegeven" 't zij door een pet of een band of wat ook en de hond een eindje op spoor gebracht. De kalmere exemplaren brachten het 't verste, enkele volgden het spoor uitmuntend, doch een bezwaar was het bij dit Concours dat na eenige proeven het terrein door kruist was met sporen en we bijv. zagen, hoe een hond in c. werkend, het spoor verloor, doch lucht kreeg van het spoor in a of zich dit nog herinnerde en een daarbij niet gevonden voorwerp terugbracht. Wat met goede exemplaren bereikt kan worden, hebben de Haagsche politie honden bewezen, die een middag over zijn geweest naar Renkum om te speuren in de moordzaak op het jonge meisje aldaar. Hoewel er al eeni ge dagen waren verloopen na het feit en de omgeving van slachtoffer, moordplaats enz. als 't ware vertreden was door tal- looze sporen, hebben de honden „lucht gekregen" aan kleeding- stukken van het meisje, die in nauwe aanraking moesten zijn ge weest met den moordenaar en daarop den weg naar zijne wo ning aangewezen en o. a. zijn pet uit tal van andere gehaald. Ik acht deze eigenschap en de ontwikkeling daarvan voor al van groot belang voor onzen patrouilledienst. Men schatte in zijne verbeelding de waarde van eenige van zulke honden bij naspeuringen naar gezochte individuën. Toen ik eenige jaren geleden bij de jacht op Daeng Pabarang in Zuid-Celebes, „diens songko" in handen kreeg, rees eenigen twijfel up of het werkelijk zijn hoofddeksel was geweest. Een bekende van hem rook er toen aan, aandachtig en ernstig als een inlander dat doen kan en gaf hem mij toen terug met de woorden: „Dat is de songko van van Daeng Pabarang." Wij hebben dat orgaan verloren, doch ik twijfel er niet INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 359

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 377