voor de Koloniën, waar zij den strijd opnemen tegen wilde honden, kleine tijgers enz. Behalve de grootte van Deensche honden, hebben zij de ongeëvenaarde moed en vaardigheid van de Bull-Terriers. Een bekende eigenaardigheid, gemeen met den Bull-dog, is, dat hij zijn slachtoffer onveranderlijk naar het hoofd vliegt en niet loslaat, wat hij eenmaal vastheeft. Al slaat men hem op z'n kop, 't geeft niets, z'n prooi laat hij niet los. Vandaar dat dit soort slechts in enkele gevallen bruikbaar is en we ons best kunnen voorstellen, dat de Nederlandsche Politie meer heil heeft gezien in den „Herdershond" dan in den Bull- Mastiff. Het zijn dan ook meer „companions of the Policemen," waar deze in afgelegen buurten moeten sulveilleeren en blootstaan aan aanrandingen als van de Apachen in Parijs. Voor alles wat met bewakingsdienst in verband staat, wordt dit soort zeer aanbevolen, doch of zij tegen een langdurige eenzaamheid kunnen en bijvoorbeeld een magazijn of een werk geheel aan zich zelf overgelaten, zullen blijven bewaken gedurende den geheelen nacht, moet de ondervinding leeren. Het zit er wel in, want de Mastiff en de Deen zijn van huis uit waakhonden. Bovendien komt ten slotte een groot procent van het slagen neer op de behandeling van den hond, dus op zijn africhter en verzorger. Voor we van de Roode-Kruishonden afstappen, moet ik nog even vermelden, dat de beschreven demonstratie niet die resul taten heeft opgeleverd, als de Vereeniging verwacht had, zoodat geen hond is aangekocht, evenmin het Legerbestuur voor de manoeuvres van den G. D. aangeboden. Misschien wel om reden het materieel niet dat was, werd de He afdeeling proeven in m. i. veel te open terrein gehou den. De groote moeilijkheid ligt juist in het speuren in bedekt terrein „Ja, maar als een gewonde bloed heeft gestort, vindt de hond hem veel spoediger". De Heer Kessler heeft in zijn uitnemend boekje over de africhting van den Politiehond enz. er zoo den nadruk op gelegd, hoe behalve de karaktereigenschappen van het dier, de zorgvuldige rationeele africhting een hoofdrol speelt. Het INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 367

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 385