den opgewekt als hij er zelf niet op let. We hadden dit in Batavia al spoedig erin, zelfs bij aanvankelijk vreesachtige ty pen, die neiging hadden om als eerste beweging weg te rennen. De Airdale-terrier week evenwel nooit en steunde het zelf vertrouwen van de anderen. Nu komt het er op aan dat door geene verkeerde handeling weer vrees wordt opgewekt en ook dat er steeds wat is om de hond (en) te beloonen. Dan moet de hond geleerd worden, dat van alle kanten wat kan komen, omdat hij anders te veel in ééne richting oplet. Bij deze oefening krijgt hij nu en dan eens een succesje bijv. den helper op de vlucht te mogen jagen. Doch slechts zoover als het domein is. Narennen moet dus belet worden, 't zij door terug roepen, 't zij door den langen lijn als 't eerste niet voldoende helpt. Ik ga hier van de onderstelling uit, dat dresseerband, lange en korte lijn bekende artikelen zijn voor den hondenliefhebber, omdat ze onmisbaar zijn voor zelfs de eenvoudigste methodische africhting. De afsluiting van het erf moet natuurlijk zoo zijn, dat de hond er niet zoo gemakkelijk doorheen kan, omdat men het dier moeilijk kan leeren bijv. 50 m. te jagen en dan terug te komen. Meestal zal een verdedigingswerk wel een gracht hebben. Pikkeldraad alléén is een gevaar. Het dier ziét bet niet, loopt er in en verwondt zich. Op een werk waar het water geen hindernis was voor een der honden en de heg talrijke doorgangen had, kreeg de nog al eens uitbrekende hond een lichte, doch nog al lange 60 c. Mbamboe lat aan zijn halsband, juist in het midden opgehangen. Nu ging 't doorkruipen van heggen niet zoo gemakkelijk meer, terwijl het lichte latje den hond in zijn gewone bewegingen niet hinderde. Zoo is de africhting een voortdurende strijd in spitsvon digheid, waarin ten slotte de dresseerder moet overwinnen. De Heer Kessler is hierbij overtuigd dat de verhouding tus- -schen mensch en dier op nog iéts ander gegrond is dan eigenbelang, in tegenstelling met den schrijver van: „Leitfaden für die Abrichtung des Polizei und Schützhundes mit psycholochischer Begründungen, von Lt. a. D. K. Most. Kgl. Polizeikommissar (Berlin W. 35. Kameradschaft). Deze gaat 372 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 390