wacht worden. Neen, de eenige goede weg is eeD ervaren dresseerder te laten uitkomen meteen of meer reeds afgerichte honden, en die als militair een rang als onderofficier te geven. Een tweede punt is, dat het arbeidsveld ruim zij. Ik kom nu vanzelf tot een rechtstreeksch antwoord op de vraag, en wel in dien zin, dat ik niet inzie, waarom de hond ons niet even nuttig kan zijn in de tropen als in Europa. Er is geen enkele reden om te verklaren dat de hond, als speurder, waker, wachter of bondgenoot in Indië niet zou kunnen werken, mits we ingevoerde honden goed laten acclimatiseeren en geleidelijk in Indië zelf gaan fokken, bij oordeelkundige teelt keus. Niet kruisen, hoogstens eenmaal, maar dan fokken om een eigen ras te krijgen, dus een speciaal soort waak honden kweeken, een ander soort patrouille-honden enz. Er zijn bijv. in de Preanger eenige landheeren, die kleine kennels hebben. Voor welk bijzonder doel zij fokken is mij onbekend, vermoedelijk is 't alleen liefhebberij om luxe hon den te krijgen. Doch naspeuringen onder de chineesche land bouwers gaven mij den indruk, dat daar wel degelijk het soort inheemsche hond, geschikt voor de varkensjacht wordt hoog gehouden en dat het heel moeilijk is een goed exem plaar machtig te worden. Want reeds heel jong, worden ze verkocht, tegen aanzienlijke prijzen, nog voor de diertjes de gewone ziekten te boven zijn. Wel een bewijs dus, dat die er heel wat voor over hebben, om het goede soort te krijgen. Aankoop van speciale soorten of aanvoer van particuliere kennels is dus voorloopig een uitzondering. Aangezien nu niet dadelijk van een hond kan gezegd worden, welke eigen schappen hij later zal bezitten, is de beste oplossing deze, dat er één fokkerij en africhtingsplaats komt, van waar de honden geleverd worden hetzij voor de politie, hetzij voor het leger, hetzij voor Roode kruis of jacht. Voorloopig zal 't afzetgebied nog te klein zijn om afzonderlijke kennels te hebben, zooals bijv. in den Haag voor de Politie en in andere plaatsen voor particuliere doeleinden. Of het nu een Gouvernements-instelling moet worden, dan wel eene parti culiere met tijdelijken onderstand, komt in dit kader van INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 375

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 393