beschouwingen er minder op aan. Een gesteunde particuliere instelling, met een zekere gewaarborgde afzet in de toekomst, werkt gewoonlijk beter dan een Gouvernementsbedrijf, omdat bij dit laatste niet genoeg prikkel zit. Men begrijpe me dus wel. Voor het gebruik van honden bij leger en politie is deze wijze van fokken en africhten de meest oeconomische, omdat vooral in de eerste jaren, als de bibit nog niet overvloedig is, een mooi exemplaar dat bijv. niet voor wachthond deugt, maar een goed speurder belooft te worden, daarom nog niet behoeft weggedaan te worden, doch voor ander werk kan worden opgeleid en aangezien de kosten altijd een overwegende stem hebben, moet een ruim arbeidsveld worden gezocht om alles te kunnen ge bruiken. Nader zal dan blijken, welke inheemsche soorten met vrucht kunnen worden afgericht. Zoo lang echter geen bijzondere soorten voor speciale doeleinden worden ingevoerd of gefokt, en men eenigszins op het oog moet nemen wat aangeboden wordt, is eene proef africhting noodig om de aard van den hond te leeren kennen en kan daarna pas beslist worden voor welken tak van dienst er wat van te maken is. Zoo moet een hond, die benden of roovers moet opsporen, speurzin hebben, maar in een an deren zin, dan de Roode Kruishond, die de plaats van een gewonde meldt. Wat zouden onze patrouilles gebaat zijn geweest met goede speurders in hunne tallooze zwerftochten achter dezen of genen bendehoofdman, roover, geestdrijver of wat ze al zoo eens moeten vangen. Meestal is er wel iets, waarmede men hen lucht kan geven, al zou daarbij een deel der patrouil le te paard moeten zijn om de honden te kunnen bijhouden. De heer Kessler achtte de africhting wel mogelijk, al zal de dressuur ook lang en moeilijk zijn. De kans om beter dan 'tot dusver gevaarlijke sujetten op te sporen en in handen te krijgen moet tegen deze moeite opwegen. Wat honden kunnen doen op patrouille, als gezel van de spits of als helper van den schildwacht, is gemakkelijk voor te stellen. Aangemoedigd is een dergelijk gebruik van hon- 376 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 394