op wijzen, dat in de 3e druk van het bekende werkje van Kessler ook het 4e ras politiehond besproken wordt en wel Eottweiler niet veel natuureigenschappen van bewaken en ver dedigen. Het soort is grooter en zwaarder dan de Dobbeman- pincher. A priori is natuurlijk niet te zeggen welke beter is voor bijv. de bewaking van verdedigingswerken die niet be woond worden. Zij zijn te koop en zouden misschien wel met vriendelijke bemiddeling van den heer Kessler kunnen aan geschaft worden. Er is evenwel veel vraag naar goed afge richte honden in Europa, zoodat er flink geld voor betaald wordt. Aanbiedingen van 600 Mrk zijn niet zeldzaam. Bij ons laatste onderhoud bespraken we nog iets, dat me vooral voor Indië zoo van belang schijnt, namelijk het afleeren van voedsel nemen buiten dat door den bewaker aangeboden. De meeste mooie, waardevolle honden hebben we verloren door vergiftiging van de zijde van de inlanders. Ik heb dit bezwaar voorgebracht en het scheen me, dat de honden op dit punt wel met succes kunnen worden afgericht. Mijn zegsman tenminste verzekerde het me, vooropgesteld een nauwlettend toezicht, opdat niet een ander in 't geheim een soort 2e bewaker tracht te worden, teneinde toch de hond tot overtreding te bewegen. „Hoe leert u de hond, voedsel van anderen te weigeren?" „Wel, ik zit op den uitkijk met een katapult, en zoodra m'n hond. een stukje weggeworpen voedsel wil nemen, krijgt hij een schot". „Is dat voldoende?" „Bij een goede leerzame hond behoeft dat maar eens een paar keer te wordeD toegepast en uit is 't". „Hoe doet u met krengen en dat goedje?" „Wel, ik doe daar een capsule met braakwijn in. Voorde hond zich er aan te buiten gaat, roepen we hem nog even. Hij haast zich dan en hapt nog beter door. Nu is er niets naarder en onaangenamer voor een hond dan te braken, zoo dat hij een volgende maal er wel voor zal passen". Juist zagen we op straat een mooie witte terrier zich wel behagelijk wentelen in een plekje drek, zooals die hon den dat met een bijzonder welbehagen kunnen doen, vooral als ze pas gewasschen zijn. „Wat doet u nu daartegen?" INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 379

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 397