„Wel, een stekelvarken er onder leggen." We begrepen 't de lap met fijne spijkertjes. Mocht de Regeering de overtuiging gaan deelen, dat er onder onze viervoeters tal van soorten zijn, die behalve voor luxe en sport, ook voor nuttige doeleinden met uitstekend gevolg zijn te gebruiken, dan zal hierin voor Haar eene aanleiding kunnen gevonden worden om de bepalingen op het vervoer van honden in onzen Archipel nog eens te herzien. Want wie zal zich de enorme moeite willen getroosten om eenige honden afterichten of afgerichte honden mede te brengen, indien hij ze toch niet kan meenemen, waar hij wil of waar ze noodig zijn. Men kan nu wel van het buitenland in een ötal havens honden invoeren, doch verder vervoer over zee is uitgesloten. Alleen is uitzondering gemaakt voor beestenspellen. Zal 't niet van veel meer waarde zijn om den militair of den politieman met zijn afgerichten hond door te laten? Het spijt me deze aanteekeningen niet te kunnen besluiten, met eenige mededeelingen over den inheemschen hond. De- gegevens, die ik indertijd kreeg, waren al bijzonder schaarscb en vaag. Voor waak- en wachtdienst met aanvallend karakter moest ik het vosachtige type hebben, doch naar welke teekens de chineesche jagers zochten, als ze jonge honden gingen koo- pen, wilde niemand me mededeelen. En toch zou 't van het grootste belang zijn voor de vordering van het hondenvraag- stuk, als we van de inheemsche soorten iets meer te weten konden komen, ik bedoel natuurlijk van de niet zoo verbas terde soorten, die afgelegen landbouwers, jagers, opzieners e. d. met voorliefde gebruiken, want we moeten daar toch typen onder vinden als de Holl. Herdershond. In groote bevolkingscentra's natuurlijk niet, daar heerscht het type „gladakker", een mengelmoes van alles. Want even als we voor het meeste staatswerk ook onder inlanders krachten zoeken om dat te verrichten, moeten we dit hier ook niet nalaten. Met de hoop, dat anderen hunne ervaringen met inheemsche en ook chineesche honden willen ten beste geven, sluit ik dit opstel. H. A. Kooy. 380 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 398