op het moreel van de levenden, want die levenden maken het me lastig! Overdonder ze dus met vuur! En het moet eene hoogst eigenaardige gewaarwording zijn, volgens een officier in de waarnemingspost in de Harskamp, als nauwelijks de schijven op zijn, de schoten ommiddellijk invallen; het overdondert werkelijk. Waarom wil men toch niet de methode Fabius Het S. V. behelst geen nieuwe methode, dat is niets anders als het oude voorschrift met een weinig meer aandacht voor den aanslag. In vele opzichten nog slechter dan het oude voorschrift, want bij de oude schijven had men tenminste eene behoorlijke waardeering van de schoten en nu niet. Waarom niet de ellipsvormige schijf van Fabius genomen de schoten vallende vlak naast den kop tellen dan tenminste behoorlijk mee. Waarvoor dat noodig is? Wel, voor de ambitie van den schutter. Nu krijgt de man A. die zijne schoten plaatst als in de figuur aangegeven een pluim plus een hooge premie, hij heeft vijf B schiet ze er precies naast (zie fig.), hij krijgt een uitbrander, alweer niets (door de soort schijf kan men niet zien, dat hij ze zoo mooi plaatste) en geen cent premie; zelf denkt hij natuurlijk ook, dat hij beroerd schiet (de luite nant zegt het!) en zijn ijver verflauwt. Toch verdiende hij eerder premie dan A. B is de gevechtschutter die men hebben moet. Hij maakt een kleine fout, een wijziging van mikpunt (kleine verplaatsing korrel) en hij is er. Had men nu de ellipsvormige schijf, dan waren A's schoten drieën, aantal punten 15. B's schoten, ver moedelijk tweeën, aantal punten 10; dus voor B. eene betere waardeering. wat ook zeer juist zou zijn, de man schiet beslist beter. (Tijd thans buiten beschouwing gelatendoch als men beide schijfbeelden zoo ziet, komt men tot de conclusie: B. heelt vlugger geschoten dan A, hij heeft de juist snelle aan slag te pakken). treffers. 382 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 400