Over tijd gesproken, daar hebben we het heelemaal nog niet over gehad, maar ik ben zoo bang voor mijn gal. Als ik vroeger, voor mijn genoegen, naar het schieten ging kijken (ik had eene bijzondere betrekking, waar niet aan S. V. noch aan het beoefenen ervan gedaan werd), dan hoorde ik de baan commandanten zeggen Kalm maar aan, je hebt 20 seconden den tijd, gebruik die toch, dan ergerde ik me. K-a-l-m maar a-a-nJa zoo zijn we hier, 't is toch ook zoo verdoemd warm hé. Je vooral niet haasten. Kalm maar, die vijf patronen komen er wel uit. Of ze „er in" komen Natuurlijk niet, er wordt „getalmd" op de ou- derwetsche manier. Maar het is voorgeschreven, dus men ge hoorzaamt. Telkens weer in S. V. en circulaire heet hetvoor al toezien op kalm richten. Uit den booze, Mijne ïïeeren Kalm richten, ontaardt in „hengelen" en d. i. misschieten. Toen ik in Mei 1908 in Indië terugkwam en over de me thode Fabius sprak met een bekend Atjeh-man zeide dezer „Typisch, ik had indertijd een maréchaussee Ambonees, die vent zag maar een stukje van een djahat een ander had hem nog niet eens gezien of hij (de ambonees) had hem in een oogenblik neergeschoten Dat was vermoedelijk een pracht Fabius-man het doel zien, aanleggen en vuren, alles in één seconde Waarom wil men hier toch niet de methode Fabius Ieder die in Holland wel eens op konijnen gejaagd heeft, weet hoe moeilijk dat is. Eu al schiet men dan met hagel, als men den juist snellen aanslag niet te pakken heeft, dan paft men er naast en het beest zit je een 50 M. verder uit te lachen. Waarom waren de miliciens-strooper in Holland al tijd de beste schutters Ze rukten toch altijd, wat volstrekt niet mocht werd ons altijd geleerd (Wat doen we nog met dat le drukpunt 't Was de juist-snelle aanslag die de menschen zich hadden eigen gemaakt De juist-snelle aanslag is het, die het 'm doet en dan niet dat eeuwige narichten, maar bij den aanslag niet gericht dan afzetten en opnieuw den aanslag doen (tot hij er in zit) INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 383

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 401