Het idéé, dat in die stelling zit, deugt niet. Eerst moeten we oorlogsschutters hebben en maak er dan concoursschutters van, soitdie kan men ook gebruiken. Er zijn altijd wel menschen, die op het gevechtsveld zoo kalm zijn, als of ze bij moeder thuis zitten, maar dat zijn excepties. We hebben hier te doen met het gros en dat is in een mo dernen oorlog één zenuwklomp. En al zijn er nu menschen, die van den soldaat geen auto maat willen maken, volgens de beschrijvingen van den jongsten oorlog, is hij een automaat in de critieke gevechtsmomen ten J). De oude methode deugt niet, dat bewijst de statistiek der oorlogen, de nieuwe methode heeft den „vuurdoop" nog niet ondergaan, maar wie bewijst dat zij niet zal voldoen? „Heeft u een betere methode?' was de vraag van den ka pitein Fabius, „als u mij dat kunt aantoonen dan geef ik de mijne direct voor de uwe!" Wie heeft er een betere? Hij weerlegde alle argumenten tegen de methode, en zie, de bezieling die uit zijne woorden sprak, wanneer hij de goede eigenschappen van zijn troetelkindje (jarenlang opgekweekt) opsomde, dat vertrouwen, dat hij had in zijne methode, dat wekte vertrouwen. En wanneer er dan nog tegenstanders waren, hij overtuigde ze en als ze kwamen met: Jamaar... door de wrijving van gedachten la vérité jaillit, d i, men werd voorstander van de schietmethode. Holland is teruggekomen van de nieuwe methode, helaas De groote man wordt er niet geëerd. Laten wij toch in 's Hemelsnaam niet volgen, nooit terug keeren op onze schre den, al lijkt ook oppervlakkig, dat de resultaten niet gunstig zijn. Maar voor alles: Neemt betere proeven, geeft ons een soort schietschool met officieren oud-leerlingen van Fabius, de vurigste voorstanders n.L, als onderwijzers. Maar dan ook de zuivere methode Fabius en niet een ding wat er oogenschijn- lijk op lijkt, maar dat er absuluut niets van heeft. Ik geloof dat heel veel officieren gaarne om de methode zelf daar ge- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 385 O Op deze bewering is wel wat af te dingen. Juist de jongste oorlog is rijk aan bewijzen van het tegendeel. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 403